سدیشن در دندانپزشکی

در مورد سدیشن در دندانپزشکی یا دندانپزشکی در خواب چه می دانید؟

سدیشن در دندانپزشکی: ترس از دندانپزشکی موضوعی است که افراد زیادی از گروه های سنی مختلف در سراسر دنیا درگیر آن هستند و به دلیل ترسی که دارند از رفتن به دندانپزشکی و اقدام به معالجات ضروری، امتناع می کنند. به همین دلیل پزشکان با استفاده از متد های متتوع و جدیدی به حل این مشکل پرداخته اند که یکی از بهترین این روش ها دندانپزشکی در خواب است که به آن سدیشن گفته می شود. سدیشن در دندانپزشکی روش درمان جدیدی است که با استفاده از داروهای مسکن انجام می شود؛ به این صورت که فرد در اثر مصرف داروهای مسکن احساس خواب آلودگی دارد ولی خواب نیست.

قیمت ایمپلنت دندان را می توانید اینجا کلیک کنید

قیمت ایمپلنت دندان

در این مقاله از سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر صادق آقاجری، به بررسی سدیشن در دندانپزشکی، مزایا، خطرات و نکات مهم مربوط به آن خواهیم پرداخت.

اگر میزان ترس بیماران ازدندانپزشکی از یک حدی فراتر باشد که این ترس مانع از مراجعه وی به دندانپژشکی شود، باعث بروز مشکلات اساسی برای بیمار خواهد شد به همین دلیل ناچار خواهد بود که برای جلوگیری از این اتفاق از شیوه درمان در حین خواب استفاده نماید که روش بسیار مناسبی به خصوص برای درمان های زمان بر مثل عمل کاشت ایمپلنت دندان، جراحی های لثه و …می باشد.

اما همه کلینیک های ذندانپزشکی ، مجوز استفاده از تکنیک سدیشن در دندانپزشکی را ندارند. در این روش، دنداپزشک با استفاده از داروهای خاصی فرد را به خواب عمیق دعوت می کند و پس از انجام خدمات درمانی بر روی فرد، هنگامی که بیمار از خواب برخیزد چیزی به یاد نخواهد آورد. توجه کنید که روش دندانپزشکی در خواب، مناسب خدمات درمانی خاصی می شود و درمان های ساده دندانپزشکی را در بر نمی گیرد.

هزینه دندانپزشکی با بیهوشی در تهران

در سری فرایندهای دندانپزشکی در بین افراد عموما سدیشن با بیهوشی یکسان تلقی میگردد؛ اما باید بدانید اختلافات بسیاری میان این دو گزینه وجود دارد که در ادامه بدان خواهیم پرداخت. در صورتی که فرد ترس از جراحی را داشته باشد و از سویی دیگر تحمل درد ناشی از تزریق سوزن بی حسی را نداشته باشد از بی حسی موضعی در روش سدیشن استفاده می گردد. اما ممکن است بیمار که غالبا د مواجهه با کودکان با آنان بر خورد می کنیم، برای اجام فرآیندهای دندانپزشکی مانند درمان دندان با روش جراحی و به منظور متوقف کردن رگ های خونی مجبور به استفاده از روش های بیهوشی عمومی می شویم.

این دو روش هر کدام دارای مراحل مختلفی می باشند که باعث شده است هزینه درمان را متغیر سازد. هزینه دندانپزشکی با بیهوشی در تهران به عوامل مختلفی چون: شدت بیماری، میزان استفاده از داروهای بیهوشی، مدت زمان درمان، درمان بیماری های نزدیک به محل موضع و… بستگی دارد. همچنین هزینه دندانپزشکی با بیهوشی در تهران در مراکز مختلف متفاوت است و هر مرکز کلینیک با توجه به امکاناتی که ارائه می دهد قیمت دندانپزشکی با بیهوشی را اعلام می کند.

قیمت سدیشن نیزهمانند دندانپزشکی با بیهوشی به  عوامل مختلفی بستگی دارد اما با این وجود به دلیل عدم استفاده از مواد بیهوشی به نست هزینه دندان پزشکی با بیهوشی کمتر است. 

تفاوت سدیشن و بیهوشی

در بیهوشی عمدتاً از داروهای آمنزی (فراموشی)، هیپنوز(خواب)، آنالژزی(بیدردی) و شلی عضلانی استفاده می شود. اما در سدیشن از دارو هایی نظیر آمنتیک و هیپنوتیک استفاده می گردد. در صورتی که پروسیجر با درد همراه باشد، داروی آنالژیک تجویز می گردد.

روش که برای بیهوشی در اتاق عمل به کار می گیرند به کمک لوله تنفسی تعبیه شده است که تحت تنفس مکانیکی قرار می گیرد در صورتی که در سدیشن این طور نیست و بیمار تحت تنفس طبیعی است.در سدیشن اگر پروسیجر دردناک باشد ، داروی آنالژزیک تجویز می شود .

در روش سدیشن به بیمار کمک می کند تا ترس از دندان پزشکی به مقدار چشم گیری کاهش پیدا کند. در این روش بیمار بیدار بوده و به سهولت به محرک های کلامی و فیزیکی پاسخ می دهد. اما در روش بی هوشی بیمار در حالت  خواب کامل بوده و پس از کسب هوشیاری چیزی در مورد انجام عمل به خاطر نمی آورد. در روش سدیشن آرام بخشی اغلب با استفاده از داروهای خوراکی و یا گاز اکسیژن به دست می آید. اما در روش بیهوشی بیمار را توسط استنشاق گاز و یا انجام تزریق وریدی بی هوش می نمایند.

مطلوب است بدانید انجام عمل توسط بی هوشی نیازمند کلینیک یا درمانگاهی است که شرایط کامل بی هوشی و احیا را دارا باشد. در روش بی هوشی بیمار توسط متخصص بیهوشی، بی هوش می شود و در طول عمل وضعیت بیمار مرتب توسط  متخصص بی هوشی سنجیده می شود. اما در روش سدیشن مقدار دوز دارو توسط خود دندان پزشک تعیین می گردد و انجام م گردد.

مراکز سدیشن در تهران را همانطور که می دانید به دلیل این که وسعت جمعیت زیاد می باشد فراوان می باشد اما این که در کدام مرکز یا دندانپزشکی مراجعه نماید تا بتوانید به سهولت و اطمنان بالا به درمان دندان خود بپردازید بسیار حایز اهمیت می باشد.

ترس افراد از دندانپزشکی چه می باشد و چه راهکاری برای مقابله با این ترس وجود دارد؟

کودکان و حتی بزرگسالان زیادی به دلایل مختلف از دندانپزشکی می ترسند و به همین دلیل از رفتن به آن و انجام خدمات دندانپزشکی شانه خالی می کنند.

ترس از دندانپزشکی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مثل ترس از آمپول و تزریقات، ترس از وسایل و تجهیزات دندانپزشکی، خجالت از وضعیت دندان ها، ترس از احساس درد، احساس تهوع و ترس از نرسیدن به نتیجه دلخواه بر روی دندان ها. به منظور حل این مشکل، راه حل سدیشن در دندانپزشکی یا انجام خدمات دندانپزشکی در خواب، از سوی جامعه پزشکی ارائه شده است و مشکل خیلی از بیماران را در این زمینه حل کرده است.

به این ترتیب که به وسیله داروهای خاصی در دوزهای معین که پزشک تجویز می کند، بیمار به خواب می رود و به راحتی و بدون اضطراب و استرس و هیچ گونه احساس دردی تحت درمان قرار می گیرد و پس از پایان کار هم چیزی از پروسه درمان به خاطر نمی آورد.

خطرات سدیشن در دندانپزشکی چه می باشد؟

همان طور که سایر روش های انجام بیهوشی ممکن است دارای خطرات و عوارضی باشند، سدیشن در دندانپزشکی هم از این موضوع مستثنی نیست و ممکن است در بعضی موارد، شاهد عوارض جانبی این متد پزشکی باشیم. البته تا به امروز گزارشی  خطرات و عوارض جدی از این متد نبوده است، اما لازم است قبل از انجام هرگونه اقدام در راستای دندانپزشکی در خواب، حتما وضعیت سلامت بیمار چک شود و با توجه به آن تصمیم گیری شود.

به عنوان مثال افرادی که دارای بیماری های زمینه ای مثل فشار خون، بیماری های قلبی، تنگی نفس، تپش قلب و … هستند برای انجام سدیشن در دندانپزشکی حتما پزشک خود را از شرایطشان مطلع نمایند.

سدیشن در دندانپزشکی به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

 • افرادی که تحمل درد پایینی دارند.
 • به بیماری رفلکس حلقی مبتلا هستند.
 • زمانی که پروسه درمانی طولانی باشد.
 • افرادی که دندان های بسیار حساسی دارند.
 • کسانی که از استرس زیاد نمی توانند روی صندلی دندانپزشکی بنشینند.

سدیشن در دندانپزشکی چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

درمان دندانپزشکی در خواب یا سدیشن در دندانپزشکی ، یکی از روش های درمانی بسیار خوبی است که به راحتی انجام می شود و همچنین موجب ایجاد آرمش برای بیمار و پزشک معالج شده و در نتیجه دقت کار بالاتر خواهد رفت. این روش با ایجاد احساس گیجی و پایین آوردن عملکرد مغز بیمار کمک می کند روند درمان در آرامش کامل انجام شود و علاوه بر آن بیمار بتواند به سوالات پزشک در صورت لزوم پاسخ دهد.

روش سدیشن در دندانپزشکی، دارای ایمنی بالایی می باشد و از نظر دارویی خطری بیمار را تهدید نخواهد کرد. به دلیل ترکیبات خاص دارویی در این متد درمانی بیمار چیزی از پروسه درمان را به خاطر نخواهد آورد در نتیجه در جلسات بعدی مقاومتی از خود جهت مراجعه به دندانپزشکی و معالجه نشان نخواهد داد. در این روش با تزریق دارو های آرامبخشی بیمار به خواب عمیقی رفته به گونه ای که هیچگونه درد یا ناراحتی را احساس نخواهد کرد و سپس روند درمان به راحتی و کاملا تخصصی انجام می شود.

یکی دیگر از مزایای سدیشن در دندانپزشکی کاهش اضطراب بیمار است و برای افرادی که به هر دلیلی ترس از دندانپزشکی دارند این روش پیشنهاد می شود.

سدیشن در دندانپزشکی چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

نکات مهمی که قبل از سدیشن در دندانپزشکی باید بدانیم چیست؟

از آنجاییکه استفاده از راه حل سدیشن در دندانپزشکی، برای حل موضوع ترس از درمان های دندانپزشکی بسیار حساس و مهم است، توجه به یک سری نکات، بسیار ضروری و غیر قابل اجتناب می باشد که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت:

 • پیش از اقدام به شروع درمان، معاینه کلینیکی توسط دندانپزشک باید حتما از نزدیک صورت گیرد و به هیچ عنوان نمی توان این مرحله را از پروسه درمان حذف کرد.
 • تمامی اطلاعات لازم در مورد بیماری های زمینه ای و سوابق پزشکی ای که دارید و یا اعتیاد به مخدرها و محرک ها را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
 • در نظر داشته باشید که حداکثر زمان انجام درمان سدیشن در دندانپزشکی حدود سه ساعت می باشد و در صورت تمام نشدن کار درمانی، ادامه معالجه به روز دیگری موکول خواهد شد.
 • از مصرف وعده های غذایی سنگین 5-6 ساعت قبل از شروع به درمان خودداری نمایید ضمن آنکه حتما با داشتن تغذیه مناسب و اصولی خود را تقویت نمایید تا دچار ضعف نشوید.
 • لازم است که حتما شخصی از نزدیکان خود را به عنوان همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتواند در زمانی که شما هوشیار نیستید تصمیم گیری های لازم را انجام دهد.

بعد از سدیشن در دندانپزشکی چه نکاتی را باید رعایت نمود؟

پس از به اتمام رسیدن جلسه درمانی، متخصص بیهوشی تا زمانی که بیمار به هوش آید در کنارش خواهد بود اما بیمار باید توجه داشته باشد که تا زمانی که به سطح هوشیاری کامل نرسیده است و اثر داروها به طور کامل از بین نرفته است، از انجام فعالیت هایی مانند کار با دستگاه های حساس، رانندگی و … که نیاز به هوشیاری کامل دارد بپرهیزد.

در بعضی موارد دیده شده است که پس از سدیشن در دندانپزشکی، خارش پوست و یا تهوع ایجاد می شود که این علائم موقتی بوده و حداکثر تا پنج ساعت بعد رفع خواهد شد. همچنین بهتر است تا چند ساعت از انجام فعالیت هایی که نیاز به تحرک بالایی دارد خودداری شود.

مرکز سدیشن در شریعتی 

همانطور که می دانید درمان به روش سدیشن باید توسط دکتر دندان پزشک و همچنین پرسنلی انجام پذیرد که آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشند. با شناختی که از خود دارید اگر می دانید که بیمار مضطربی هستید و با روند درمان روتین دندان پزشکی قابل درمان نیستید، روش درمان دندان خود را به صورت سدیشن انجام دهید. بهترین متخصص شدیشن دندانپزشکی در تهران دکتر صادق آقا جری می باشد و ما به شما اطمینان خاطر می دهیم که از بهترین امکانات با بالاترین کیفیت برخوردار می شوید.

سدیشن اطفال در دندانپزشکی

همانطور که در بالا هم ذکر کردیم بسیاری از افراد خصوصا اطفال هستند که از روند درمان دندان های خود ترس دارند و با توجه به پیشرفت هایی که در دندان پزشکی عصر حاضر انجام شده است می توان درمان آن ها را با کمک سدیشن در دندانپزشکی انجام داد.

سدیشن در دندانپزشکی نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای اطفال و کودکان نیز می باشد که با توجه به سنن آن ها درصد مواد بیهوشی مختلف است و یکی از روش های بی خطری می باشد که در طول درمان می تواند نگرانی و استرس را از آن ها دور کرده و آرامش را به کودکان و بیماران بازگرداند.

اما همه ی مراکز دیشن اطفال را به دلیل رسک بالایی که دارد انجام نمی دهند.دکتر آقاجری با توجه به سنین اطفال از بهترین مواد بی هوشی استفاده کرده که نه تنها خطری جان آنان را تهدید نمی کند بلکه پس از درمان نیز عوارضی را بر جای نمی گذارد.

دکتر آقاجری در مراکز مجاز با ایجاد فضایی آرام و ایمن برای حفظ سلامتی کودکان و همچنین رعایت به اصول ایمنی در هنگام انجام عملیات سدیشن در دندانپزشکی درمانی مطلوب را برای فرزندان و خانواده ها می آفریند.

از چه داروی آرام بخشی برای سدیشن استفاده می شود؟

آرام بخشی دهانی یکی از روش ها در دندانپزشکی آرام بخشی آگاهانه ، همراه با آرام بخشی استنشاق (به عنوان مثال ، اکسید نیتروژن) و آرامبخشی وریدی آگاهانه است. معمولاً از بنزودیازپین ها به ویژه تریازولام استفاده می شود. تریازولام معمولاً به دلیل اثربخشی سریع و مدت زمان محدود اثر ،انتخاب می شود.

احساس آرامش در دندانپزشک چه حسی دارد؟

آرام بخشی وریدی مستقیماً توسط یک متخصص بیهوشی در جریان خون انجام می شود. بسته به دوز و نوع ، شما یک اثر آرام بخش ، خواب آلودگی ، فراموشی جزئی و احساس گزگز را تجربه می کنید. در عرض 2 یا 3 دقیقه در حالی که آرامش برقرار است ، سرخوشی تمام بدن را تجربه می کنید و احساس درد نخواهید کرد.

سدیشن به چند روش انجام می شود؟

اضطراب و ترس از دندانپزشکی معمولا در تمامی افرادی که نیاز به درمان دندانهای پوسیده و خراب خود دارند وجود دارد اما رد برخی این استرس و نگرانی بسیار بیشتر از حد طبیعی است به حدی که مکن است در کار دندانپزشک و نتیجه ی درمان خود اختلال ایجاد کنند. به همین خاطر برای چنین افرادی روشی وجود دارد که می تواند نه تنها اضطراب و نگرانی آن ها را از بین ببرد بلکه روند درمان را نیز سریع و اثر بخش کند.

سدیشن یا دندانپزشکی در خواب از جمله چنین روش هایی است که در مراکز مجاز توسط دکتر آقاجری به صورت تخصصی و بدون هیچ گونه عوارض جانبی انجام می شود. سدیشن دندانپزشکی خود دارای دو روش تایید شده از سوی وزارت درمان و بهداشت می باشد که می تواند آرامش را به بیمار القا کند.

اولین روشی که معملا بیشتر پزشکان آن را انجام می دهند سدیشن به روش دهانی است. بدین صورت که بیمار با مصرف یک داروی قرص مانند به یک آرامش عمیق دست  می یابد اما به تمام اقداماتی که بر روی دندانش صورت می گیرد آگاهی کامل را دارد. در این زمان بیمار هیچ گونه درد یا سوزشی را حس نمی کند و این امر می تواند نگرانی و استرس را از او گرفته و آرامش خاطر از روند درمان را به او القا کند.

روش بعدی سدیشن در دندانپزشکی به صورت تزریق یک دارو آرامبخش به داخل عروق خونی دهان و لثه می باشد. در این روش شما به سطح آرامش عمیق تری نسبت به روش قبل دست می یابید به گونه که به خواب رفته و هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نمی کنید. پس از آن که ترمیم دندانتان به خوبی به پایان گرفته پزشک متخصص به آرامی شما را ازحالت نیمه خواب خارج می کند.

هزینه سدیشن در دندانپزشکی دکتر آقاجری 

هزینه دندانپزشکی آرام بخشی تحت تأثیر پوشش بیمه ای ، محل سکونت و تیم دندانپزشکی قرار می گیرد. بسته به نوع تسکین دهنده مورد استفاده ، هزینه ها متفاوت است. آرام بخشی سبک با استفاده از آرامبخش خوراکی یا گاز اکسید نیتروژن معمولاً هزینه مناسبی دارد.

همچنین در کلینیک دندانپزشکی آقاجری همواره بهترین قیمت ها با بالاترین کیفیت به مشتریان عرضه می شود تا ترس ناشی از درد مانع انجام کارهای درمانی نشود.برای اطلاع از قیمت می توانید شماره های زیر را لمس کنید:

0212288754709384444595

سدیشن در دندانپزشکی با استفاده از آرام بخش ها

از دیگر روش هایی که در سدیشن استفاده می شود استفاده از داروهای آرام بخش است. دندانپزشک با توجه به نوع بیماری، نوع درمان و شدت اضطراب نوع آرام بخش و میزان دوز آن را تعیین می کند. آرامش بخش ها انواع مختلفی دارند که در سه سطح متوسط، خفیف و عمیق تقسیم بندی می شوند و دندانپزشک با تشخیص خود سطح تزریق را تعیین می کند. از آرام بخش هایی که معمولا استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد:

 • داروهای ضد اضطراب: انی دسته از داروها معمولا آرام بخش هایی در سطح متوسط هستند که برای کاهش اضطراب فرد به کار می روند. یکی از داروهای رایجی که برای این امر استفاده می شود بی حسی استنشاقی می باشد.
 • آرام بخش های متوسط: این دارو ها باعث کاهش سطح هوشیاری فرد بیمار شده به گونه ای که به تمامی محرک های فیزیکی پاسخ داده اما احساسی را در حین روند درمان نخواهید داشت. این آرام بخش ها در دسته آرام بحش ها خوراکی قرار دارند.
 • آرام بخش وریدی: از دیگر آرام بخش هایی است که با تزریق به داخل عروق خونی لثه باعث کاهش اضطراب و استرس در فرد بیمار می شود.
 • آرام بخش عضلانی: همانطور که از نام آن ها پیداست این دسته از آؤام بخش ها به عضلات فرد بیمار مانند بازوها یا ران تزریق می شود و پس از گذشت 5 دقیقه اثر خود را می گذارد.
 • آرام بخش عمیق: آرام بخش های عمیق هم سطح با آرام بخش های وریدی هستند که با تزریق دارو بر عروق خونی انجام می گیرد با این تفاوت که فرد بیمار نسبت به محرک های کلامی یا فیزیکی هیچ گونه واکنشی نداده و با قرار گیری در خوابی عمیق با استفاده از دستگاه اکسیژن تنفس خود را انجام می دهد.

سدیشن در دندانپزشکی چیست؟

سدیشن یکی از روش های دندانپزشکی نوین است که با استفاده از داروهای بی هوشی و بی حسی بیمار به خواب رفته تا با از بین رفتن استرس و نگرانی روند درمان به راحتی انجام شود.

سدیشن در کدام کلینیک انجام می شود؟

همه کلینیک های ذندانپزشکی ، مجوز استفاده از تکنیک سدیشن در دندانپزشکی را ندارند. دکتر آقاجری به دلیل سابقه طولانی مدت و همچنین تجربه و تخصصی که در دندانپزشکی دارد سدیشن را نیز تنها در مارکز مجاز انجام می دهد و مجوز معتبر این درمان نیز از سوی وزارت بهداشت و درمان چندین سایل است که برای ایشان ارائه شده است.

4.9/5 - (14 امتیاز)

9 دیدگاه

 1. کیانوش گفت:

  من میخوام دندان عقلمو بکشم خواستم ببینم با روش سدیشن میشه این کار رو انجام داد؟
  سدیشن در خواب عوارض هم داره؟

  • کرم زاده گفت:

   سلام. چیزی که بدیهی است در وهله اول برخورداری کامل شما از سلامت جسمانی است و داشتن هرگونه سابقه قلبی، ریوی، کلیوی و … ممکن است بیهوشی را تحت شعاع قرار دهند که در این صورت بهتر است با دکتر مربوطه مشورت های لازم را به عمل آورید. در وهله دوم نیز باید گفت که عوارض قطعی و مشخصی که بتوان گفت وجود ندارد و در صورت سلامت کامل در حین عمل نگرانی وجود ندارد. به طور کل برای افزایش اطلاعات خود در این زمنیه میتوانید مقاله سدیشن در دندانپزشکی را مطالعه کنید.

 2. شیلا حدادفر گفت:

  سلام خدمت شما
  من چند بار برای ایمپلنت دندان به کیلینک شما مراجعه کردم و از کار شما هم رضایت کامل دارم.
  برای سدیشن یا دندانپزشکی در خواب باید فرد کاملا سالم باشه؟ منظورم اینه که اگر گسی دارای بیماری مزمن باشه باید مراحل پزشکی خاصی رو طی کنه و تایید بگیره یا نه؟؟

  • کرم زاده گفت:

   سلام دوست عزیز. در صورتی که بیهوشی برای بیماری مزمن ذکر شده خطرناک باشد و آن را تحت شعاع قرار دهد بهتر است با متخصص مربوطه به بیماری خودتان قبل از عمل ایمپلنت دندان مشورت کنید.

 3. کیوان گفت:

  من دندون عقلمو خیلی سال پیش کشیدم. از اون موقع از دندان پزشکی میترسم. الان میخوام ایمپلنت کنم. آیا ایمپلنت هم انجام میدین با سدیشن؟

 4. هومن عبدالهی گفت:

  من عمل کشیدن دندان عقلم را با روش سدیشن در کلینیک شما انجام دادم. ممنونم از دکتر و تیم خوبتون

 5. محسن قدیری گفت:

  سلام. کامنتارو میخوندم. این برداشت رو میشه کرد که تنها عامل بازدارنده از عمل سدیشن عدم سلامت جسمانی کامل است. یعنی اگر فرد سالم باشد هیج عامل بازدارنده ای ندارد؟

 6. اصغر فرهادی گفت:

  هزینه دندانپزشکی با آرام بخشی یا دندانپزشکی در خواب چقدر است؟ قیمت پر کردن یک دندان یا چند دندان به روش سدیشن متفاوت است یا نه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *