سدیشن در دندانپزشکی

سدیشن در دندانپزشکی

در مورد سدیشن در دندانپزشکی یا دندانپزشکی در خواب چه می دانید؟؟

سدیشن در دندانپزشکی: ترس از دندانپزشکی موضوعی است که افراد زیادی از گروه های سنی مختلف در سراسر دنیا درگیر آن هستند و به دلیل ترسی که دارند از رفتن به دندانپزشکی و اقدام به معالجات ضروری، امتناع می کنند.

به همین دلیل پزشکان با استفاده از متد های متتوع و جدیدی به حل این مشکل پرداخته اند که یکی از بهترین این روش ها دندانپزشکی در خواب است که به آن سدیشن گفته می شود.

در این مقاله از سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر صادق آقاجری، به بررسی سدیشن در دندانپزشکی، مزیا، خطرات و نکات مهم مربوط به آن خواهیم پرداخت.

اگر میزان ترس بیماران ازدندانپزشکی از یک حدی فراتر باشد که این ترس مانع از مراجعه وی به دندانپژشکی شود، باعث بروز مشکلات اساسی برای بیمار خواهد شد به همین دلیل ناچار خواهد بود که برای جلوگیری از این اتفاق از شیوه درمان در حین خواب استفاده نماید که روش بسیار مناسبی به خصوص برای درمان های زمان بر مثل عمل کاشت ایمپلنت دندان، جراحی های لثه و …می باشد.

اما همه کلینیک های ذندانپزشکی ، مجوز استفاده از تکنیک سدیشن را ندارند. در این روش، دنداپزشک با استفاده از داروهای خاصی فرد را به خواب عمیق دعوت می کند و پس از انجام خدمات درمانی بر روی فرد، هنگامی که بیمار از خواب برخیزد چیزی به یاد نخواهد آورد.

توجه کنید که روش دندانپزشکی در خواب، مناسب خدمات درمانی خاصی می شود و درمان های ساده دندانپزشکی را در بر نمی گیرد.

علت ترس برخی افراد از دندانپزشکی چه می باشد و چه راهکاری برای مقابله با این ترس وجود دارد؟

کودکان و حتی بزرگسالان زیادی به دلایل مختلف از دندانپزشکی می ترسند و به همین دلیل از رفتن به آن و انجام خدمات دندانپزشکی شانه خالی می کنند.

ترس از دندانپزشکی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مثل ترس از آمپول و تزریقات، ترس از وسایل و تجهیزات دندانپزشکی، خجالت از وضعیت دندان ها، ترس از احساس درد، احساس تهوع و ترس از نرسیدن به نتیجه دلخواه بر روی دندان ها.

به منظور حل این مشکل، راه حل سدیشن در دندانپزشکی یا انجام خدمات دندانپزشکی در خواب، از سوی جامعه پزشکی ارائه شده است و مشکل خیلی از بیماران را در این زمینه حل کرده است.

به این ترتیب که به وسیله داروهای خاصی در دوزهای معین که پزشک تجویز می کند، بیمار به خواب می رود و به راحتی و بدون اضطراب و استرس و هیچ گونه احساس دردی تحت درمان قرار می گیرد و پس از پایان کار هم چیزی از پروسه درمان به خاطر نمی آورد.

خطرات سدیشن در دندانپزشکی چه می باشد؟

همان طور که سایر روش های انجام بیهوشی ممکن است دارای خطرات و عوارضی باشند، سدیشن در دندانپزشکی هم از این موضوع مستثنی نیست و ممکن است در بعضی موارد، شاهد عوارض جانبی این متد پزشکی باشیم.

البته تا به امروز گزارشی  خطرات و عوارض جدی از این متد نبوده است، اما لازم است قبل از انجام هرگونه اقدام در راستای دندانپزشکی در خواب، حتما وضعیت سلامت بیمار چک شود و با توجه به آن تصمیم گیری شود.

به عنوان مثال افرادی که دارای بیماری های زمینه ای مثل، فشار خون، بیماری هی قلبی، تنگی نفس، تپش قلب و … هستند حتما پزشک خود را از شرایطشان مطلع نمایند.

سدیشن در دندانپزشکی چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

درمان دندانپزشکی در خواب یا سدیشن، یکی از روش های درمانی بسیار خوبی است که به راحتی انجام می شود و همچنین موجب ایجاد آرمش برای بیمار و پزشک معالج شده و در نتیجه دقت کار بالاتر خواهد رفت.

این روش با ایجاد احساس گیجی و پایین آوردن عملکرد مغز بیمار کمک می کند روند درمان در آرامش کامل انجام شود و علاوه بر آن بیمار بتواند به سوالات پزشک در صورت لزوم پاسخ دهد.

روش سدیشن در دندانپزشکی، دارای ایمنی بالایی می باشد و از نظر دارویی خطری بیمار را تهدید نخواهد کرد.

به دلیل ترکیبات خاص دارویی در این متد درمانی بیمار چیزی از پروسه درمان را به خاطر نخواهد آورد در نتیجه در جلسات بعدی مقاومتی از خود جهت مراجعه به دندانپزشکی و معالجه نشان نخواهد داد.

در این روش حتی به تزریقات هم نیازی نیست و تنها با استفاده از یک کپسول، بیمار به خواب می رود و تحت درمان قرار خواهد گرفت.

سدیشن در دندانپزشکی چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

نکات مهمی که قبل از سدیشن در دندانپزشکی باید بدانبم چیست؟

از آنجاییکه استفاده از راه حل سدیشن در دندانپزشکی، برای حل موضوع ترس از درمان های دندانپزشکی بسیار حساس و مهم است، توجه به یک سری نکات، بسیار ضروری و غیر قابل اجتناب می باشد که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت:

  • پیش از اقدام به شروع درمان، معاینه کلینیکی توسط دندانپزشک باید حتما از نزدیک صورت گیرد و به هیچ عنوان نمی توان این مرحله را از پروسه درمان حذف کرد.
  • تمامی اطلاعات لازم در مورد بیماری های زمینه ای و سوابق پزشکی ای که دارید و یا اعتیاد به مخدرها و محرک ها را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
  • در نظر داشته باشید که حداکثر زمان انجام درمان دندانپزشکی در خواب حدود سه ساعت می باشد و در صورت تمام نشدن کار درمانی، ادامه معالجه به روز دیگری موکول خواهد شد.
  • از مصرف وعده های غذایی سنگین 5-6 ساعت قبل از شروع به درمان خودداری نمایید ضمن آنکه حتما با داشتن تغذیه مناسب و اصولی خود را تقویت نمایید تا دچار ضعف نشوید.
  • لازم است که حتما شخصی از نزدیکان خود را به عنوان همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتواند در زمانی که شما هوشیار نیستید تصمیم گیری های لازم را انجام دهد.

بعد از سدیشن در دندانپزشکی چه نکاتی را باید رعایت نمود؟

پس از به اتمام رسیدن جلسه درمانی، متخصص بیهوشی تا زمانی که بیمار به هوش آید در کنارش خواهد بود اما بیمار باید توجه داشته باشد که تا زمانی که به سطح هوشیاری کامل نرسیده است و اثر داروها به طور کامل از بین نرفته است، از انجام فعالیت هایی مانند کار با دستگاه های حساس، رانندگی و … که نیاز به هوشیاری کامل دارد بپرهیزد.

در بعضی موارد دیده شده است که پس از سدیشن در دندانپزشکی، خارش پوست و یا تهوع ایجاد می شود که این علائم موقتی بوده و حداگثر تا پنج ساعت بعد رفع خواهد شد.

همچنین بهتر است تا چند ساعت ازانجام فعالیت هایی که نیاز به تحرک بالایی دارد خودداری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *