ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست ؟

زمانی که به علت های گوناگون دندان خود را از دست می دهید دندان پزشک شما ، به شما ایمپلنت دندان را پیشنهاد می دهد. این روش بهترین راه برای بدست آوردن دوباره زیبایی و سلامتی شما است. پیشنهاد می کنیم قبل از هر گونه اقدامی مقاله زیر را مطالعه نمایید و توصیه های آن را جدی بگیرید.

مانند دندان طبیعی که یک ریشه و یک تاج دارد ، ایمپلنت نیز از ریشه و تاج تشکیل شده است.

 قسمت ریشه مانند از جنس فلز تیتانیوم که سازگار با بدن است برای نگه داشتن ایمپلنت در فک می باشد.

قسمت تاج نیز بر روی آن قرار میگیرد که بسیار طبیعی بوده و زیبایی را به شما بر میگرداند. برای اطلاعات بیشتر نکات ایمپلنت دندان را مطالعه بفرمایید.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

مراحل ایمپلنت دندان :عمل کاشت دندان با یک جراحی ساده ایجاد شروع می شود.البته با بی حسی موضعی بوده و شما هیچ دردی نخواهید داشت.

در حین ایمپلنت دندان ، یک سوراخ کوچک به وسیله مته مخصوص داخل استخوان فک ایجاد می شود.

پایه ایمپلنت که همان ریشه تیتانیومی است داخل آن قرار می گیرد.

لثه از دو طرف روی آن را می پوشاند و بخیه می شود.

پس از اینکه پایه ایمپلنت جوش خورد و به استحکام کافی رسید ، یک عمل جراحی دیگر لازم است تا کانکتور به ریشه متصل شود.

 در مرحله پایانی پروتز یا تاج به کانکتور وصل می شود. .برای کسب اطلاعات بیشتر به  فرآیند ایمپلنت دندان مراجعه فرمایید.

ایمپلنت دندان چیست؟

 

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

  • زیبایی ظاهری دندان: یک لبخند با دندان سالم و زیبا ، بسیار دلنشین تر از یک لبخند بی دندان است. همچنین تاثیر به سزایی بر اعتماد نفس شما خواهد داشت. برخی از بیمارات ادعا می کنند به دلیل نبود دندان سال ها از خندیدن دوری کرده اند.
  • راحتی در استفاده:مدت کمی که از ایمپلنت دندان شما بگذرد یادتان می رود که یک جسم خارجی درون دهانتان است و هیچ فرقی با دندان شما نخواهد داشت.
  • راحتی گفتار: ایمپلنت قدرت تکلم و صدای شما را بهبود می بخشد درست مانند کاری که دندان طبیعی برای شما انجام می دهد.
  • جوییدن غذا: جویدن غذا با دندان ایمپلنت شده درست مثل دندان طبیعی دلچسب است !
  • مقاومت بالا: دوام دندان ایمپلنت شده مثل دندان طبیعی است و در صورت استفاده درست مادام العمر است!
  • نظافت راحت: مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای ایمپلنت دندان شده بسیار راحت بوده و هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد.

مزیت های ایمپلنت دندان بسیار زیاد است و اگر شرایط آن در فرد محیا باشد روش بسیار مفیدی است.

برای اطلاعات بیشتر به مزایای ایمپلنت دندانی مراجعه فرمایید.

مزایای ایمپلنت دندانی کدام است؟

 

انواع ایمپلنت دندان کدام است ؟

سه روش و متد برای انجام ایمپلنت وجود دارد که دندانپزشک با توجه به شرایط هر شخص آن را انتخاب می کند. اندواستیل ،ساب پریواستیل و زایگوماتیک نام های این سه روش هستند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد.

اندواستیل ایمن ترین و متداول ترین راه است ، پس از آن ساب پریواستیل و پس از آنزایگوماتیک  که آخرین و پیچیده ترین روش است و کم پیش می آید که از آن استفاده شود.

ایمپلنت  اندواستیل

ایمپلنت دندان اندوستیل راحت ترین نوع کاشت دندان است. این روش برای اکثر بیماران مناسب است ، اما برای ایجاد فیوز به یک فک خوب و سالم نیاز دارند.

طی یک عمل جراحی ، پایه تیتانیومی ایمپلنت برای ثابت نگه داشتن قسمت تاج، در استخوان فک پیچ می شود.

با تشخیص دندانپزشک مدتی برای بهبودی و جوش خوردن استخوان به پایه ایمپلنت باید صبر کرد و سپس پروتز را روی آن قرار داد.

در صورتی که دندانپزشک به شما این روش را پیشنهاد نداده است روش بعدی را مطالعه فرمایید.

ایمپلنت های ساب پریواستیل

یکی از روش های پرکاربرد در ایمپلنت دندان ، کاشت کاشت به روش ساب پریواستیل است. این روش راه حل دوم بعد از Endosteal است.

به جای پیچ شدن این ایمپلنت در استخوان فک ، ایمپلنت ساب پریواستیل در فضای بالاتر از استخوان فک ولی در زیر لثه قرار می گیرد.

روش ذکر شده تنها در مواردی ، مورد استفاده قرار می گیرد که تراکم استخوان فک بیمار کم باشد وبنا به دلایلی عمل پیوند استخوان امکان پذیر نباشد.

در صورتی که روش پیشنهادی دندانپزشکتان دو روش فوق نبود ، روش زیر را مطالع فرمایید.

کاشت زایگوماتیک

این نوع کاشت در موارد خاصی تنها استفده می شود و کاربرد فراوانی ندارد. این نوع از کاشت دندان پیچیده ترین روش نسبت به روش های قبلی است و در صورتی که فک ایتخوان فک مناسب ایمپلنت نباشد استفاده می شود.

در این روش به جای استخوان فک پیچ ها در استخوان گونه قرار می گیرند. برای کسب اطلاعات کامل تر به مقاله انواع ایمپلنت دندان مراجعه نمایید.

دوام ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندان یک راه حل مطمئن و بی دردسر برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است. اگر مراقبت بعد از ایمپلنت را به طور کامل رعایت کنید تا پایان عمر هم مثل یک دندان طبیعی برای شما کار خواهند کرد.

به هر میزان در رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید و برای معاینه ایمپلنت های خود به دندانپزشک مراجعه کنید ، این ایمپلنت ها عمر طولانی تری داشته و بیشتر برای شما کار می کنند درست مثل دندان های طبیعی انسان.

اگر از ایمپلنت دندان خود به خوبی مواظبت نکنید ممکن است دچار عفونت شوند و شما را به دردسر بیندازند.درست مثل دندان های طبیعی.

اگر موارد بهداشتی فوق را رعایت نمایید و به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید همچنین مشکلی در استخوان فک خود نداشته باشید می توانید انتظار داشته باشید سالیان طولانی از ایمپلنت های با دوام خود استفاده کنید.

ایمپلنت دندان چقدر درد دارد ؟

ایمپلنت دندان یک عمل جراحی دردناک نیست نگران نباشید. شاید اسم آن و ظاهر کار شما را به ترس بیندازد ولی باید بدانید که از کشیدن دندان کم درد تر و ساده تر بوده و با بی حسی موضعی انجام می شود.

مانند هر جراحی که انجام می دهید ممکن است در روزهای بعدی کمی احساس درد داشته باشید که با مصرف داروهای ضد درد قابل کنترل است.

اگر مورد بسیار خاصی باشد و یا بیمار شرایط طبیعی نداشته باشد از بیهوشی عمومی برای این کار استفاده می شود.

 برای مطالعه کامل این قسمت به ادامه مطلب در مقاله درد ایمپلنت مراجعه فرمایید.

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

بدیهی است که برای این کار فک باید به صورت کامل رشد کرده باشد و سن زیر 16 سال نباشد.برای اطلاعات بیشتر به حداقل سن برای ایمپلنت دندان مراجعه نمایید.

طی دوران بارداری از انجام ایمپلنت بپرهیزید .

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر درصد موفقیت را کاهش می دهد.

افرادی که تحت پرتو درمانی هستند به خصوص در ناحیه فک و صورت.افرادی که بیماری‌های مزمن دارند. به عنوان مثال: فشار خون بالا، دیابت کنترل نشده، هموفیلی و بیماری‌های بافت همبند و همچنین کسانی که درحال پرتو درمانی هستند.

افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کنند. به عنوان مثال: استروئید و کورتن.

کسانی که دندان قروچه می کنند احتمال موفقیت ایمپلنت در آنها کمتر است مگر در صورت استفاده از محافظ های خاص.

همچنین ارتودنسی دندان ایمپلنت شده قابل انجام می باشد ولی بهتر است این کار قبل ایمپلنت انجام شود.

بعد از جراحی ایمپلنت چه کارهایی انجام دهیم ؟

تا 24 ساعت مسواک زدن را فراموش کنید!

تا 8 ساعت بعد جراحی دستشوی دهانتان را فراموش کنید!

فردای روز جراحی با کلرهگزیدین روزی 3 مرتبه دهانتان رو تمیز کنید.

از روز دوم به جای روزی 3 مرتبه اگر روزی یک مرتبه از دهان شویه استفاده کنید و تا روز کشیدن بخیه ادامه دهید عالی می شود!

یعد از جراحی روی لپ خود در ناحیه ایمپلنت کمپرسور یخ قرار دهید تا تورم آن بیشتر نشود. هرچند مقداری تورم در هفته اول دور از انتظار نیست.

دهانتان به اندازه قبل باز نمی شود؟ نگران نباشید طی چند روز آینده رفع می شود.

خودتون رو نوشیدن یک نوشیدنی خنک دعوت کنید ولی از جویدن بپرهیزید.

مقداری خونابه از دهانتان ترشح می شود؟ در چند روز اول طبیعی است.

سیگار، قهوه ،چای و نوشیدنی های الکلی تا 3 روز تعطیل!.

در مصرف داروهاهایی که دندانپزشک تجویز کرده دقت کافی را خرج دهید تا عفونت و درد به سراغتان نیاید. برای اطلاعات بیشتر و کامل تر به لینک مراقبت بعد از ایمپلنت مراجعه نمایید.

روش های مراقبت بعد از ایمپلنت دندان کدام است؟

طول درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

منظورمان از طول درمان ایمپلنت مدت زمانی است که پایه ایمپلنت کار گذاشته می شود تا زمانی که روکش وتاج قرار داده می شود.

اگر می خواهید بدانید چقدر طول می کشد تا ایمپلنت را در دهان خود داشته باشید و جای خالی دندانتان کی پر شود ؟ باید بگوییم طول درمان  در هر شخص متفاوت بوده و از یک روز تا یک سال ممکن است طول بکشد. 

این زمان متناسب با جنس و تراکم استخوان فک شما انجام یا عدم انجام جراحی های پیوند استخوان ولیفت سینوس متفاوت است . معمولا بهتر است بعد از قرار دادن پایه چند ماه فک جوش خورده شود بعد قسمت تاج روی آن قرار بگیرد. تشخیص پزشک در این مورد تعیین کننده است.

آیا ایمپلنت دندان به دندان های مجاور آسیب می رساند ؟

یکی از برتری های ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش ها این است که این کار بدون هیچ آسیبی به دندان های اطراف ایجاد می شود و هیچ تراش و برشی روی دندان های اطراف دندان ایمپلنت شده اتفاق نمی افتد. 

چنان چه در قسمت خاصی تراکم لازم وجود نداشته باشد می توان از روش ایمپلنت دندان زاویه دار کرد . در این روش از اباتمنت های زاویه دار استفاده کرد. برای مطالعه این روش به لینک آن مراجعه کنید.

ایمپلنت دندان جلو چگونه است ؟

اگر از اهمیت ایمپلنت دندان جلو بخواهیم بگوییم به بهبود تکلم ، گوارش و تاثیر فراوانی که بر بهبود اعتماد به نفس شخص دارد می توانیم اشاره کنیم. 

جالب است بدانید ایمپلنت دندان جلویی به دلیل فشار کمتری که روی آن ها قرار دارد ، درصد موفقیت بسیار بالایی دارد و برای انجام آن بسته به شرایط بیمار روش های گوناگونی وجود دارد. 

اگر کاندید این ایمپلنت هستید ، ایمپلنت دندان جلو را مطالعه کنید.

آیا ایمپلنت دندان باعث سرطان می شود ؟

یکی از مواردی که ذهن بیماران را به خود درگیر می کند احتمال ابتلا به سرطان در صورت ایمپلنت می باشد.

ولی باید بدانید این شایعه بی پایه و اساس می باشد. تا به حال در تحقیقات فراوانی که انجام شده است و مطالعات موردی صورت گرفته ، یک مورد هم ابتلا به سرطان دیده نشده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک عوارض ایمپلنت دندان مراجعه نمایید.

ایمپلنت فوری چیست؟
همان طور که گفته شد کاشت ایمپلنت فوری به مدت زمانی احتیاج دارد که در هر فرد متفاوت است. این زمان را به ریشه و پایه ایمپلنت می دهیم تا خوب جوش بخورد.
 در این مدت زمان جای دندان خالی است و فضای بی دندانی ممکن است برای عده ای آزار دهنده باشد. به همین دلیل انجام می شود. اغلب در دندان های جلویی که زیبایی را تحت شعاع قرار می دهد نیز این کار صورت می پذیرد.
این نوع از ایمپلنت از نوعی پلاستیک نرم در قسمت تاج ساخته می شود و کمی پایین تر از سایر دندان های اطراف نصب می شود تا به پایه ایمپلنت فشار وارد نکند. 
بهتر است در دندان های عقبی که فشار بیشتری روی آن ها وجود دارد ایمپلنت فوری انجام نشود که باعث تکان خوردن پایه و جوش نخوردن آن شود. بهتر است در این مورد حتما به توصیه دندان پزشک خود عمل نمایید تا بهترین نتیجه را از آن کسب کنید.
 
میزان موفقیت انجام ایمپلنت چقدر است؟

در صورت داشتن شرایط لازم جهت ایمپلنت دندان این روش یکی از بهترین روش ها برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است.این روش در دنیای دندان پزشکی مثل یک انقلاب بزرگ بود زیرا در عین طبیعی بودن بسیار راحت و با دوام است.

شما مدتی بعد از کاشت فراموش می کنید یک شی خرجی در دهان خود دارید و درست مانند یک دندان طبیعی با همان مراقبت ها برایتان عمل می کند.

از دلایل محبوبیت بسیار زیاد این روش درصد چشمگیر موفقیت انجام ایمپلنت در افراد مختلف است.این میزان بالای 90درصد گزارش شده است.

سوال دیگری که پیش می آید این است که ایمپلنت تیتانیومی یا زیرکونیا کدام یک بهتر است؟ هردو از جنس های با دوام و مرغوبی ساخته شده اند و برای بدن انسان آسیبی ایجاد نمی کنند. 

ولی ایمپلنت تیتانیومی مدت بیشتری است که استفاده می شود و به نظر دوام و انعطاف بیشتری دارد. درواقع ایمپلنت تیتانیومی بیشتر از سایر متریال ها امتحان خود را پس داده است.

در صورتی برای هرکدام از متریال ها مجبور به تعویض ایمپلنت می شویم که ترک ، شکستگی یا شل شدگی ایجاد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر به لینک تعویض ایمپلنت مراجعه کنید.

از علل شکست ایمپلنت دندان می توان به مشکلات و فرسایش استخوانی در بیماران اشاره کرد. که با توجه به میزان فرسایش درمان های متفاوتی دارد.

بریج دندان چیست؟

جایگزینی دندان با بریج دندان یکی از روش های پرکردن فضای بی دندانی می باشد که در کسانی که امکان ایمپلنت دندان ندارند انجام می شود.

به این صورت که دو دندان کناری تراشیده می شود و یک پروتز شامل سه دندان روی آن قرار می گیرد. فرق این روش با ایمپلنت دندان تراش خوردن دندان های کناری و عدم جراحی لثه برای کار گذاشتن پایه است. برای مطالعه بیشتر درمورد بریج دندان به تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک مراجعه نمایید.