لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان در دندانپزشکی یک پوسته نازک است که با استفاده از مواد رنگی دندان براساس نیاز فرد طراحی شده است. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهری به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند. لمینت دندان های سرامیکی (پرسلینی) از ترکیب چند لایه ی نازک سرامیکی تشکیل شده اند که جایگزین مینای دندان طبیعی دندان است.

یکی از مراکز دندانپزشکی در تهران که لمینت دندان را بصورت کاملا تخصصی انجام می دهد، مطب دکتر آقاجری می باشد. دکتر آقاجری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دندان تمامی خدمات را با بکارگیری پیشرفته ترین متدهای پزشکی انجام می دهد. هزینه لمینت دندان در این مطب بسیار پایین است.

از آنجایی که نصب اصولی نیز در کنار جنبه ی ظاهری آن اهمیت فراوان دارد، نصب اصولی و محکم آن نیز مهم است. میان دندان طبیعی و لمینت از رزین حساس به نور استفاده می شود تا پس از نصب لمینت بتوان با تاباندن اشعه ی مخصوص آن را محکم کرد.

لمینت دندان چیست؟

انواع لمینت دندان کدام است؟

لمینت کامپوزیتی :این نوع از لمینت از جنس کامپوزیت یا همان مواد ترمیمی می باشد که طی یک جلسه ساخته می شود و بر روی دندان های شخص قرار می گیرد و تنها در یک جلسه شاهد دندانهای زیبا و بی نقص می شوید. لمینت کامپوزیتی تنوع رنگ بیشتری دارد و ارزانتر است.

لمینت سرامیکی :در این روش پوسته خیلی نازک که از جنس سرامیک هستند،استفاده می‌شود. برخلاف لمینت ونیر کامپوزیت در آزمایشگاه و خارج از مطب ساخته می شود. برای این کار زمان بیشتری نیاز است است و در یک جلسه به اتمام نمی رسد. این نوع لمینت زیباتر و مقاومتر است.

پس از آن که لمینت های سرامیکی ساخته شد توسط پزشک بر روی دندان ها قرار می گیرد و تمام مشکلات دندانی از جمله رنگ دندان، فاصله بین آنها، بدشکل بودن دندانها و شکستگی را برطرف می کند.

برخلاف آنچه عموم می پندارند براى نصب لمینت سرامیکى همیشه نیاز به تراشیدن مینا دندان نیست. در صورت انتخاب درست روش درمان توسط دندانپزشک تنها آماده سازى مختصرى جهت نصب لمینت دندان بدون هیچ گونه آسیبى به بافت طبیعى دندان و مینای دندان امکان پذیر است.

لمینت های سرامیکی در چند نوع وجود دارند؟

لمینت های سرامیکی تنها تفاوتی که با یکدیگر دارند در مواد به کار رفته ی آن ها می باشدکه باعث افزایش یا کاهش استحکام و درخشندگی ها است. این تفاوت باعث به وجود آمدن سه نوع لیمنت سرامیکی شده است که با توجه به نوع دندان و بافت اسخوانی یا بر حسب سلیقه به دستور پزشک می توان از آن ها استفاده کنید.

  • لمینت فلدسپاتیک یا کریستالی: برای افرادی که مایل هستند تنها تغییرات جزئی همچون سفیدی یا دیگر تغییرات را بر روی دندان های خود ایجاد کنند در عین حال که ظاهر طبیعی دندان حفظ شود از این لیمنت استفاده می شود. این لمینت برای دندان هایی که بافت آن ها نسبتا کامل و خوب است مورد استفاده قرار می گیرد و حداکثر میزان درخشندگی و زیبایی را برای دندان های فرد به وجود می آورد.
  • لمینت سرامیکی زیر کونیا: معمولا از این لمینت برای افرادی که دندان هایی تحت فشار سنگین دارند مورد استفاده قرار میگیرد چرا که دارای استحکام بسیار بالایی می باشد و مقاومت آن در برابر ضربه بالا می باشد اما تنها عیب این لمینت برخورداری از زیبایی و درخشندگی کمتر به نسبت سایر لمینت ها است.
  • لمینت سرامیکی EMAX: این لمینت به نسبت دو لمینت گفته شده دارای زیبایی ظاهری و درخشندگی بیشتری می باشد و همچنین از استحکام بالایی بر خوردار می باشد. از این لمینت معمولا برای دندان هایی که نسج و استحکام بالایی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

چه کسانی می توانند لمینت کنند ؟

لمینت دندان بر خلاف بلیچینگ دندان برای همه افراد مناسب نیست و با مراجعه به دندانپزشک متخصص باید تصمیم به انجام لمینت گرفت. در ادامه ذکر می کنیم در چه صورت می توان لمینت‌ دندان انجام داد:

  • فاصله بین دندان ها زیاد است.
  • کسانی که مینای دندان کافی ندارند.
  • شکل و فرم دندان های مناسبی ندارند.
  • دندانهای تیره و بد رنگ دارند.
  • کسانی که دندان های مقاومی ندارند.
  • کسانی که قصد اصلاح طرح لبخند دارند.
  • افرادی که تمایل دارند رنگ دندان های خیلی روشنی داشته باشند.

لمینت دندان چگونه انجام میشود ؟

با مراجعه به دندانپزشک در جلسه اول پس از بررسی کامل دندان ها توسط دندانپزشک، بیمار خواسته خود را به پزشک می گوید که قصد دارد تغییر رنگ دندان، تغییر فرم و یا فاصله دندان را اصلاح کند.

توجه داشته باشید که مجبور نیستید لمینت خیلی سفید انتخاب کنید و انتخاب رنگ کاملا به عهده شما است. هر چقدر رنگ لمینت دندان طبیعی تر باشد جلوه زیبایی به صورت و لبخند شما می بخشد.

در جلسه اول پزشک دندان ها را به اندازه خیلی کمی تراش می دهد. در مرحله بعد برای ساخت لمینت دندان از دندانها قالب می گیرند. در جلسه بعدی یک نمونه مشابه از لمینت ساخته شده را بر روی دندان قرار می دهند تا از نظر بیمار و پزشک تایید شود. پس از تایید نهایی به لابراتوار فرستاده می شود تا لمینت دندان نهایی ساخته شود.

ساخت لمینت دندان حدوداً 2 الی 4 هفته طول می کشد. پس از اینکه لمینت دندان آماده شد بر روی دندانها چسبانده می شود.

آیا لمینت دندان باعث آسیب به دندان طبیعی می شود؟

قبل از اینکه دندانپزشک شروع به انجام فرآیند کند، عکس های لازم از فک و دندان بیمار گرفته می شود تا از سلامتی دندان های بیمار مطمئن شوند. در صورتی که دندان پزشک تجربه کافی و علم بالا داشته باشد به دندان هایتان آسیبی نخواهد رسید. در صورتی که پزشک تشخیص دهد برای شما مناسب است، این کار انجام خواهد شد.

نگهداری و مراقبت از لمینت دندان

نگهداری و مراقبت از لمینت دندان چگونه است؟

نگهداری از آن آسان است و به مراقبت خاصی نیاز ندارد. مانند دندان های طبیعی باید حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. از مسواک و خمیر دندانی که باعث سایش دندان می شود به هیچ عنوان استفاده نکنید. پس از نصب باید به دندانپزشک مراجعه کرده تا وضعیت دندان ها بررسی شود. همچنین بهتر است زود به زود به پزشک مراجعه کنید تا در صورت وجود مشکل سریع تر به آن رسیدگی شود.

مزیت لمینت دندان نسبت به سایر روش ها

لمینت دندان بسیار طبیعی است و گاهی تشخیص آن از دندان طبیعی امکان پذیر نیست. زیرا به صورت جداگانه برای هر دندان ساخته می شود. دندان های طبیعی در برابر چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها، سیگار و … آسیب پذیر بوده تغییر رنگ می دهند.

در لمینت دندان به دلیل تکنولوژی پیشرفته به کار رفته تغییر رنگ دندان اتفاق نمی افتد. تیره ترین دندان ها با استفاده از این تکنولوژی سفید و درخشان می شوند. رفع عیوب ظاهری دیگر مثل کجی دندان ها و فاصله زیاد بین دندانی نیز هم زمان با سفید شدن دندان اتفاق می افتد. در لمینت دندان نیازی به بی حسی نیست. همچنین دوام بالایی دارد.

معایب استفاده از لمینت دندان چیست؟

یکی از معایب آن زمان بر بودن آن است که در آزمایشگاه برای هر شخص ساخته می شود و حدود یک هفته طول می کشد. این دندان ها باید مثل دندان طبیعی مراقبت و نگهداری شود. با وجود استحکام بالا امکان شکسته شدن در آن وجود دارد.

مزیت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

قیمت لمینت دندان با توجه به روشهایی که انجام می‌شود متفاوت است. همچنین به تعداد جلسات درمان بستگی دارد. قیمت لمینت دندان در مطب دکتر صادق آقاجری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دندان بسیار مناسب و نسبت به مراکز دیگر پایینتر است.
شما عزیزان می توانید برای اخذ نوبت و مشاوره با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا لمینت دردناک است؟

در حین کار لمینت از بی حسی استفاده می شود و شخص دردی حس نخواهد کرد. پس از برطرف شدن بی حسی نیز درد بسیار کمی وجود دارد یا درد حس نخواهد شد.

موارد استفاده از لمینت سرامیکی کدام است؟

سرامیکی یکی از روش های پرطرفدار برای رفع نواقص دندان به شمار می رود. این روش به شما کمک می کند تا هواره لبخندی زیبا داشته باشید. .برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

تفاوت لمینت وکامپوزیت دندان در چیست؟

تفاوت لمینت وکامپوزیت:اول ،در لمینت های سرامیکی ، لازم است دندان تراش بخورد ، این یکی از تفاوت های عمده این روش است.برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید: