روش های جرم گیری دندان

روش های جرم گیری دندان و انواع جرم دندانی

روش های جرم گیری دندان: در فرایند جرمگیری، دندانها بوسیله ابزارهای دندانپزشکی پاکسازی می شوند و سطح آنها پاک می شود. روش های جرم گیری دندان برای بیماران مختلف متفاوت است. هنگامی که به دندانپزشک مراجعه میکنید ، دندانپزشک وضعیت سلامت و بهداشت دهان و دندان شما را بررسی می کند و مطابق نیازتان به شما روش مناسب را پیشنهاد می دهد هر کدام از این روش ها برای برای رفع پلاک و جرم مفید بوده و به سلامتی دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی آن ها کمک می کند.

شما هرچقدر که با دقت مسواک بزنید باز ممکن است مقداری از غذا لا به لای دندان ها باقی بماند و به رشد باکتری ها کمک کند. این باکتری ها به مرور موجب بوی بد دهان ، بیماری های لثه و  سوراخ شدن دندان می شوند . جرم گیری دندان درست و اصولی با بهترین مواد و از طریق پزشک با تجربه و با علم هیچ ضرری برای دندان نداشته و بسیار کمک کننده است.

قبل از اینکه روش های جرم گیری دندان را بررسی کنیم انواع جرم های دندانی را بررسی می کنیم:

  • نوع اول معولا روی سطوح بالایی دندان و بالای لثه است.
  • نوع دوم کمی عمیق تر و روی سطوح زیرین لثه است. به طوری که پیشروی می کند و روی ریشه دندان را نیز می گیرد. این جرم ها ممکن است منجر به لقی دندان شود زیرا باعث تورم لثه و تحلیل رفتن استخوان فک می شود. با توجه به نوع جرم روش های جرم گیری دندان انتخاب می شود.

روش های جرم گیری دندان توسط دندانپزشک

روش های جرم گیری دندان توسط دندانپزشک

جرم گیری به کمک ابزارهای دستی

همانطور که از نام آن مشخص است جرمگیری بصورت دستی انجام می شود و پلاک هایی که روی دندان شکل گرفتند برداشته می شود. در این روش دندانپزشک قادر به مشاهده پلاک ها نیست و باید برای جرمگیری از تجربه و دانش خود استفاده کند تا دندانهایی که پلاک دارند را شناسایی کند. این روش جرم گیری سطحی است و با ابزار دندان پزشکی متناسب با ارتفاع دندان شما تنظیم شده و عمل جرم گیری را انجام می دهد. این روش کمی زمان بر است.

جرمگیری با ابزار اولتراسونیک

این روش به وسیله دستگاه اولتراسونیک و یا پیزوالکتریک انجام می شود. در این روش جرم های دندانی بوسیله یک دستگاه با سری فلزی به صورت لرزش روی دندانها از بین می روند. همچنین از اسپری آب سرد برای شستن دقیق پلاک ها و خنک نگه داشتن سری دستگاه استفاده می شود. این روش یکی از متداول ترین روش هایی است که در حال حاضر استفاده می شود زیرا سرعت بالاتری دارد و مانند یک پولیش سطح دندان را تمیز می کند.

جرمگیری با جراحی برای پاکسازی عمیق دندان

روش سوم جراحی است که برای جرم های عمیق تر استفاده می شود. در این روش دندان با عمق بیشتری پاک سازی می شود.

رزرو نوبت

برای رزرو نوبت و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تلفن : 02122887547 – 09384444595

با چه روش هایی می توان جرم گیری دندان انجام داد؟

اولین روش استفاده از ابزار های مخصوص دندانپزشکی که سطح دندان را جرم گیری می کند، روش دوم استفاده از دستگاهی مدرن به نام اولتراسونیک و یا پیزوالکتریک است سرعت بالاتری دارد و به عنوان یک پولیش عمل می کند و روش آخر جراحی دندان است که به صورت عمقی می توان جرم گیری را انجام داد.

مشاوره قبل از جرم گیری انجام می شود؟

دکتر آقاجری قبل از انجام جرم گیری دندان در ابتدا به بررسی وضعیت دندان شما پرداخته و سپس به طور رایگان مشاوره ای بابت بهترین روش جرم گیری دندان مناسب شما ارائه می دهد.

4.5/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *