جرم گیری دندان

اهمیت جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان :دندان یکی از اعضای بسیار مهم بدن است که هم در ظاهر شخص تاثیر گذار است و هم در سلامت دیگر اعضای بدن. هنگامی که با شخصی رو به رو می شوید یکی از اولین مواردی که به چشمتان می آید دندان های طرف مقابل است. اگر دندان ها مرتب ، تمیز و سفید باشند (به مقاله لمینت مراجعه کنید)، نشان می دهد که شخص به سلامت و بهداشت خود اهمیت می دهد و تاثیر مثبتی بر روابط اجتماعی شخص خواهد داشت. حال آن که عکس این موضوع نیز صادق است دندان های زرد یا تیره که جرم گیری دندان روی آن انجام نشده است حتما دلچسب نخواهد بود.

جرم گیری دندان چیست ؟

هنگامی عمل مسواک زدن به درستی و با دقت انجام نشود تیکه های غذا رو و مابین دندان ها باقی می مانند. این مواد به مرور تبدیل به اسید می شوند و اسید به دندان آسیب می زند. در این صورت است که دندان دچار حفره یا سوراخ می شود. جرم ها روی دندان اگر انباشته شوند به رنگ زرد در می آیند که ظاهر زیبایی ندارد و دیگر با مسواک قابل برداشتن نیستند. به همین دلیل باید از جرم گیری دندان کمک گرفت.

جرمگیری به وسیله ابزارهای دندان پزشکی و دندانپزشک با تجربه انجام می شود که دارای انواع مختلفی می باشد. پس از جرمگیری دندان ها تمیز ، سطح آن ها شفاف شده و از پوسیدگی های آتی جلوگیری می شود.

جرم گیری دندان چیست ؟

انواع روش های جرم گیری دندان

روش های جرم گیری دندان به دو دسته تقسیم می شوند.هرکدام از این روش ها به صلاح دید پزشک و متناسب با شرایط دندان بیمار انتخاب می شود.

روش اول روش جرم گیری سطحی است که برای افرادی که جرم کم و سطحی روی دندان هایشان دارند وجود دارد. این جرم گیری با ابزار خاص و به صورت دستی انجام می شود.

روش دوم  روش جرم گیری به وسیله دستگاه التراسونیک است که به وسیله ضربه های کوچکی که روی دندان زده می شود جرم ها پاک شده و از دهان خارج می شوند.

جرم گیری دندان هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

از آنجایی که حتی درصورت مسواک زدن مرتب بزاق دهان خود باعث ایجاد جرم بر روی دندان می شود ، جرم گیری برای هر فردی لازم است. معمولا نوع و زمان انجام آن را پزشک تعیین می کند.

ولی عموما هر فرد سالی یکبار حداقل نیاز به جرم گیری دارد تا از پوسیدگی و بوی بد دهان جلوگیری کند.

دکتر صادق آقاجری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دندان با دارا بودن سابقه ی پزشکی درخشان این کار را با حفظ نکات پزشکی و سلامت دندان و فک برای بیماران گرامی انجام می دهد .

آیا جرم گیری برای دندان ضرر دارد؟

دیدگاه نادرستی بین برخی از مردم وجود دارد که نشات گرفته از ناآگاهی درمورد جرم گیری می باشد. جرم گیری باعث از بین رفتن لایه رویی دندان یا لقی دندان نمی شود . به دلیل از بین رفتن جرم دندان فضای بین دندان ها که با جرم پر شده بود خالی شده و رنگ آن روشن می شود.

سوالات متداول

بسیاری از اشخاص با یکبار جرم‌گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرم‌گیری دوباره نداشته باشند…ادامه مطلب در لینک زیر:

دیدگاه نادرستی بین برخی از مردم وجود دارد که نشات گرفته از ناآگاهی درمورد جرم گیری می باشد. جرم گیری باعث از بین رفتن لایه رویی دندان یا لقی دندان نمی شود . به دلیل از بین رفتن جرم دندان فضای بین دندان ها که با جرم پر شده بود خالی شده و رنگ آن روشن می شود.

ادامه مطلب:

پس از جرم گیری جرم هایی که اطراف دندان انباشته شده اند برداشته می شوند، این جرم ها به عنوان عایق حرارتی عمل می کنند. وقتی برداشته می شوند شخص بیشتر احساس سرما و گرما می کند. همچنین میزان بیشتری از دندان در اثر جرم گیری از لثه نمایان می شود و حساسیت در این ناحیه زیاد می شود که پس از چند روز فروکش می کند.

روش اول: این روش جرم گیری سطحی است و به وسیله ابزارهای دندان پزشکی انجام می شود. در این روش ابزار دندان پزشکی متناسب با ارتفاع دندان شما تنظیم شده و عمل جرم گیری را انجام می دهد. این روش کمی زمان بر بوده.

روش دوم : این روش به وسیله دستگاه اولتراسونیک و یا پیزوالکتریک انجام می شود. این روش یکی از متداول ترین روش هایی است که در حال حاضر استفاده می شود. این روش سرعت بالاتری دارد و مانند یک پولیش سطح دندان را تمیز می کند.

روش سوم: این روش جراحی است که برای جرم های عمیق تر استفاده می شود. در این روش دندان با عمق بیشتری پاک سازی می شود.

ادامه مطلب:

جرم گیری دندان

همین حالا فرم زیر را پر نمایید

تلفن : 02122887547-09384444595

رزرو نوبت

برای رزرو نوبت و تماس با ما لطفا کلیک نمایید
لطفا کلیک کنید