بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یا Tooth bleaching یک روش مطمئن و بسیار آسان برای سفید کردن دندان ها و زیبا سازی آن ها است. به دلیل راحتی و هزینه کم نسبت به سایر روش ها این متد طرفداران بسیاری دارد. اکثر افراد به وسیله این روش رنگ دندان خود را سفید می کنند.

یک عده از افراد به صورت ژنتیکی از رنگ دندان مناسبی برخوردار نیستند. برخی هم در طول زمان در اثر کهولت سن، مصرف دارو، بروز کیست یا آفت، استعمال سیگار و مصرف زیاد موادی مثل چای و قهوه، رنگ دانه های تیره به مینای دندان نفوذ می کند و موجب تغییر رنگ دندان می شود. صورت و دندان در تعاملات روزانه تاثیرگذار هستند به همین دلیل سفیدی دندان ها بسیار در زیبایی و اعتماد به نفس شخص تاثیر دارد. یکی از معمولترین روهای پیشگیری از تغییر رنگ دندان استفاده مرتب از مسواک و رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. البته راهکار هایی مانند سفید کردن دندان در منزل با مواد طبیعی و یا سفید کردن دندان در مطب توسط دندانپزشک وجود دارد که به آن بلیچینگ دندان گویند.

دکتر آقاجری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دندان یکی از بهترین مراکز دندانپزشکی در تهران می باشد که بلیچینگ دندان را با قیمتی مناسب بصورت تخصصی انجام می دهد.

بلیچینگ دندان چیست؟

روش های بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به دو صورت انجام می شود: در خانه و در مطب دندانپزشکی.

بلیچینگ دندان در مطب چگونه انجام می شود؟

سفید کردن دندان ها که بلیچینگ دندان نیز نامیده می شود، این روش به واسطه وجود مواد شیمیایی صورت می گیرد. این مواد که پراکسید هیدروژن نام دارد موجب تغییر رنگ در دندان ها می شود. بلیچینگ قادر خواهد بود که به ساختار مینا وارد شود و رنگ دانه هایی ک رسوب شده را اکسید کند. در طول زمان نفوذ مواد اکسید کننده بلیچینگ به عاج دندان داخل شده و در نتیجه باعث روشن شدن دندان می شود.

در مطب دندانپزشکی بلیچینگ دندان کاملاً تخصصی انجام می شود. ابتدا دندانپزشک موادی مخصوص بر روی لثه ها قرار می دهد تا از آنها محافظت کند سپس مواد سفید کننده نسبتا غلیظ بر روی دندان ها گذاشته می شود و با تابش لیزر بر روی ماده سفید کننده عمل سفید کردن صورت می پذیرد. تابش لیزر سبب افزایش سرعت واکنش ماده سفید کننده می گردد. این عمل باعث سفید شدن دندان ها تا پنج الی شش لایه می شود. توصیه می شود که برای تکمیل فرآیند سفید کردن بعد از روش بلیچینگ در مطب از روش بلیچینگ در خانه هم استفاده شود.

اگر این سوال برایتان به وجود آمده است که تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان چیست؟ به لینک آن مراجعه نمایید.

هزینه بلیچینگ دندان سال 1400 چقدر است؟

هزینه بلیچینگ دندان بر اساس روش هایی که برای سفید کردن دندان انجام می شود متفاوت است. به عنوان مثال آفیس بلیچینگ که در مطب انجام می‌شود و شما در کوتاهترین زمان دندان های سفید و درخشانی مشاهده می کنید؛ به دلیل اینکه طی چند جلسه باید مراجعه کنید نسبت به روش های دیگر کمی هزینه بالایی دارد. تمامی این موارد را پزشک پس از معاینه، می تواند تعیین قیمت کند.

یکی از مراکزی که بلیچینگ دندان را با کمترین هزینه انجام می دهد، مطب دکتر صادق آقاجری می باشد. دکتر آقاجری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دندان با سابقه بالایی که دارد از پیشرفته ترین متد های پزشکی استفاده می کند و تمامی هزینه های خدمات در این مطب بسیار مناسب است.

خدماتهزینه ها
بلیچینگ آفیس (در مطب)1,500,000 الی 2,000,000 تومان
بلیچینگ در خانه1,400,000 تومان
بلیچینگ در مطب و خانه2,800,000 تومان

بلیچینگ دندان خانگی چگونه انجام می شود؟

هنگامی که بخواهیم ساختار داخل دندان یعنی بطن داخلی دندان را روشن تر کنیم از شیوه های بلیچینگ دندان خانگی و یا بلیچینگ ‌هایی که در مطب یا کلینیک انجام می‌شود، استفاده می ‌کنیم. در هوم بلیچینگ دندان از دندان ‌های مراجعه کننده قالب گرفته می ‌شود و سپس ژل هایی با درصد پایین از بلیچینگ‌ های سفید کننده استفاده می ‌شود. خیالتان راحت باشد که در این شیوه به لثه آسیب نمی رسد.
در این روش باید یک جلسه به دندان پزشکی مراجعه کنید تا از دندان های شما قالب گرفته شود، تا قالب اصلی که شفاف تر است و خاص دندان شماست بعد از دو الی سه روز در لابراتوار آماده شود. در مراجعه بعدی قالب که جای برای ماده سفید کننده دارد به همراه ژل سفید کننده و طریقه مصرف به شما داده می شود.

روش استفاده از بلیچینگ خانگی بدین گونه است که شما ماده سفید کننده را در جای تعبیه شده برای ماده سفید کننده را قرار می دهید و بعد از مسواک زدن دندان ها، ژل سفید کننده را بر روی دندان ها با دقت می ریزد. اگر ژل برروی لثه ها ریخت با مسواک خشک آنها را پاک کنید. بعد از 15 دقیقه قالب ها را در می آورید. بهتر است هر بار از قالب ها برای یک فک استفاده نمایید. فرد می ‌تواند این نوع بلیچینگ دندان را هر شب به مدت 3 الی 8 ساعت روی دندان ‌های‌ خود قرار دهد. همچنین این عمل برای 6 تا 8 دندان بالا انجام می‌شود و طی دو الی سه هفته رنگ دندان‌ های بیمار روشن می‌شود.

این روش اگر به صورت مرتب با توجه به نکات گفته شده پزشک انجام شود نتیجه مثبتی خواهد داشت. ولی یکی از معایب انجام بلیچینگ در خانه ایجاد حساسیت است. ممکن است با ترکیب اشتباه مواد به بافت‌های دندان آسیب برسد اما این کار در مطب، توسط متخصص دندانپزشک به راحتی انجام می شود و احتمال بروز حساسیت به حداقل می ‌رسد.

آیا در بلیچینگ دندان باعث می‌ شود مینای دندان برداشته شود؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا دندان از لحاظ ساختاری در بلیچینگ ضعیف شود؟ خیر، در بدن انسان یک سیکل اسیدی بازی اتفاق می‌افتد که اگر به دلایل مختلف افراط در آن صورت بگیرد ممکن است ساختار دندان به پوسیدگی آسیب‌پذیر شود و نه اینکه مینای دندان را کامل بکند.

ولی در حالت عادی اگر توصیه های دندانپزشک را رعایت کنند این اتفاق کمتر خواهد افتاد همان‌طور که اگر جرم گیری کردن بیش از اندازه و غیر اصولی باشد احتمال دارد به دندان آسیب بزند در حالی که این یک روش درمانی بسیار مناسب است چرا که به وجود جرم‌ها روی دندان آسیب شدیدی به آن می ‌رساند.

بلیچینگ دندان خانگی

انواع بلیچینگ دندان کدام است:

امروزه برای سفید کردن دندان، روش های زیادی وجود دارد که همه آنها به نوعی بلیچینگ‌ دندان محسوب می‌ شوند. در ادامه چند مورد از آنها را نام می بریم:

 • هوم بلیچینگ.
 • آفیس بلیچینگ.
 • نوارهای بلیچینگ.
 • استفاده از زغال فعال.
 • استفاده از مداد سفید کننده دندان.
 • استفاده از خمیر دندان های سفید کننده.

راهکارهای خانگی برای سفید کردن دندان

 • استفاده از خمیر جوش شیرین

برای استفاده از این روش یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به همراه پراکسید هیدروژن مخلوط کنید تا یک خمیر بدست آید و سپس به کمک یک مسواک نرم، خمیر را به مدت 2 الی 3 دقیقه برروی دندان ها مسواک بزنید. در انتها دهان را شست و شو دهید.

 • قرقره کردن پراکسید هیدروژن

پس از اینکه مسواک زدید، دو قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با نصف فنجان آب مخلوط کرده و به مدت یک دقیقه در دهان قرقره کنید. سپس دهان را بشویید. برای نتیجه بهتر روزی یکبار این روش را تکرار کنید.

 • استفاده از خمیر نمک دریایی و جوش شیرین

روش دیگر سفید کردن دندان، استفاده از نمک دریایی است. برای تهیه این خمیر باید یک قاشق چای خوری جوش شیرین با نصف فنجان نمک دریایی و کمی آب مخلوط شود. خمیر بدست آمده را به مدت دو دقیقه مسواک کنید. سپس دهان را بشویید.

 • مسواک زدن با خمیر زردچوبه

یک قاشق چای خوری زردچوبه را به همراه کمی آب مخلوط  کرده و خمیر درست کنید. خمیر بدست آمده را با مسواک نرم به مدت دو دقیقه بر روی دندان بکشید و پس از دو دقیقه دهان را شستشو دهید.

 • استفاده از زغال سنگ فعال

پودر زغال سنگ را به اندازه کافی رو مسواک مرطوب قرار دهید و به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. این روش یکی از معمول ترین روش های سفید کردن دندان است.

 • خمیر آبلیمو و جوش شیرین

یکی دیگر از روش های سفید کردن دندان استفاده از خمیر آبلیمو و جوش شیرین است. برای این روش یک قاشق چای خوری آبلیمو را به همراه کمی جوش شیرین مخلوط کرده و خمیر درست کنید. سپس خمیر را روی مسواک قرار داده و به دت دو دقیقه مسواک بزنید و بعد دهان را بشویید.

 • قرقره کردن روغن نارگیل

یکی از آسان ترین روش های خانگی سفید کردن دندان، قرقره روغن نارگیل است. یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را به مدت 5 الی 20 دقیقه در دهان قرقره کنید و در اطراف دهان بچرخانید. سپس جوش شیرین را به روی مسواک مرطوب بپاشید و مسواک بزنید. بعد از آن دهان را بشویید.

 • قرقره کردن سرکه سیب

یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را به مدت 2 دقیقه در دهان قرقره کنید. سپس مسواک را در سرکه سیب فرو کرده و مسواک بزنید تا لکه های روی دندان بر طرف شود. پس از مسواک زدن با سرکه سیب، مسواک را با جوش شیرین و خمیر دندان مخلوط کرده و مسواک بزنید تا سرکه سیب باقی مانده بر روی ددان کاملا از بین برود.

 • استفاده از خمیردندان سفید کننده خانگی با اسانس روغن

یکی دیگر از روش های خانگی سفید کردن دندان استفاده از خمیردندان های خانگی است. برای تهیه این خمیردندان یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را با یک قاشق غذا خوری جوش شیرین به همراه چند قطره روغن نعناع یا چوب دارچین مخلوط کنید تا یک خمیر دندان سفید کننده و خانگی درست شود. با خمیر دندان خانگی که درست کردید روزی دو مرتبه مسواک بزنید تا نتیجه فوق العاده آن رو بر روی دندان های خود مشاهده کنید.

راهکارهای خانگی برای سفید کردن دندان

 • استفاده از خمیر دندان سفید کننده خانگی زرد چوبه

برای تهیه این خمیردندان خانگی باید یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را با یک قاشق چای خوری پودر زرد چوبه، به همراه چند قطره روغن نعناع یا روغن چوب دارچین را مخلوط کنید. این روش برای سفید کردن دندان بسیار مطمئن است و چون خودتان خمیر دندان را درست کردید استفاده از آن نتیجه بهتری دارد.

 • سفید کردن دندان به کمک پوست پرتقال

قسمت سفید پوست پرتقال را با نمک دریایی پوشانده و به آرامی برای مدت دو دقیقه روی دندان ها مالش دهید و سپس دهان را بشویید. پس از این کار برای اینکه لابه لای دندان پوست پرتقال قرار نگرفته باشد از نخ دندان استفاده کنید.

 • مسواک زدن با خمیر توت فرنگی

برای تهیه این خمیر باید یک عدد توت فرنگی را له کنید، سپس نصف قاشق چای خوری جوش شیرین به آن اضافه کرده و کاملا با یکدیگر مخلوط نمایید تا خمیر تشکیل شود. خمیر درست شده را بر روی دندان ها قرار داده و به مدت 5 دقیقه صبر نمایید. سپس دهان را شسته و برای حذف خمیر اضافی بر روی دندان ها، مسواک بزنید.

 • ساییدن پوست موز به دندان ها

یک تکه از داخل پوست موز را برش داده و به مدت 2 دقیقه بر روی دندان ها مالیده و سپس دهان را بشویید. برای حذف پوست موز از دندان ها با خمیر دندان یا جوش شیرین مسواک بزنید.

سفید کردن دندان در دندانپزشکی

لمینیت دندان ها : یکی از روش های سفید کردن دندان ها انجام لمینیت است که به دو بخش لمینیت کامپوزیتی و لمینیت سرامیکی شناخته می شود.

لمینیت کامپوزیتی : در این روش از کامپوزیت یا همان مواد ترمیمی برای سفید کردن دندان استفاده می شود. لمینیت کامپوزیتی طی یک جلسه ساخته شده و روی دندان ها قرار می گیرد. لمینیت کامپوزیتی بسیار ارزانتر از لمینیت سرامیکی است و تنوع رنگی بیشتری دارد.

لمینیت سرامیکی : در این روش از پوسته بسیار نازک از جنس سرامیک استفاده می شود. برای انجام لمینیت سرامیکی بر خلاف باور عموم همیشه نیازی به تراشیدن دندان ها نیست و نه تنها به محافظت از مینای دندان کمک می کند، بلکه باعث زیبا شدن خط لبخند می گردد. البته در مواقعی که شرایط دندان ها به نحوی باشد که نیاز به تراشیدن داشته باشد یک لایه بسیار نازک از دندان تراشیده می شود. لمینیت سرامیکی بسیار مقاوم و زیبا است و تمام مشکلات ظاهری دندان را از بین می برد.

 مراقبت‌های لازم برای ماندگاری بیشتر بلیچینگ دندان

مراقبت ‌های لازم برای ماندگاری بیشتر بلیچینگ دندان

هر چه عمل بلیچینگ دندان با نفوذ بیشتر و شدیدتر باشد، ماندگاری آن نیز بیشتر می‌شود و در مواردی که تراش خورده، چینی و کامپوزیت شده ماندگاری آنها بسیار زیاد است. بهداشت و تغذیه مناسب تاثیر زیادی در اثبات رنگ سفید دندان دارد. بلیچینگ دندان با کمترین آسیب به دندان انجام می‌شود. یک بلیچینگ دندان مناسب یک سال و نیم تا دو سال باقی می‌ ماند و بعد به شرایط اول برمی‌گردد و باز باید این کار را تکرار کرد مشکلی برای شما ایجاد نمی کند.

رزرو نوبت

برای اطلاع دقیق از قیمت ها کلیک نمایید: قیمت ایمپلنت دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ یک روش نوین سفید کردن دندان هایی می باشد که به واسطه عواملی چون، مصرف دخانیات، چای، قهوه و… بد رنگ شده به حدی که به مینای دندان نفوذ کرده و با روش های خانگی چون مسواک زدن و جرم گیری نمی توان از بین برد. بلیچینگ درواقع یک ماده شیمیایی سفید رنگ است که با قرار گیری بر روی دندان از طریق تابش لیزر به عمق دندان نفوذ کرده و دندان ها را سفید و یک دست می کند.

قیمت بلیچینگ دندان چقدر است؟

این روش به دلیل هزینه کم و مقرون به صرفه ای که دارد بسیار متداول و پر طرفدار گشته است. قیمت بلیچینگ دندان البته وابسه به میزان بد رنگ بودن دندان ها که تا چه مقدار نیازمند بلیچینگ باشد. دکتر آقاجری با توجه به تجربه و سابقه ای که دارد قیمت بلیچینگ را منصفانه و مقرون به صرفه اعلام می کند و بهترین خدمات با کیفیت را با قیمت مناسب ارائه می دهد.

کجا می توانم بلیچینگ انجام دهم؟

از معتبر ترین و متخصص ترین کلینیک های دندانپزشکی که بتواند بلیچینگ را با قیمت مناسب انجام دهد کلینیک دکتر آقاجری می باشد. دکتر آقاجری متخصص دندانپزشکی و ایمپلنت دندان می باشد که سابقه طوانی مدت و درخشانی در ارائه خدمات علی الخصوص بلیچینگ دندان دارد. ایشان از بهترین و با کیفیت ترین ماده بلیچینگ که آسیبی را به دندان های شما وارد نکند در محیطی کاملا بهداشتی و استریلیزه انجام می دهد.

4.9/5 - (19 امتیاز)

10 دیدگاه

 1. میلاد احمدی گفت:

  قیمت بلیچینگ چقدر هست؟

 2. بردیا جوادی گفت:

  ببخشید روش ترکیبی از بلیچینگ دندان در مطب و خانه بهتر نیست؟

 3. سعید گفت:

  سلام وقت بخیر. هزینه ترکیبی بلیچینگ هوم و بلیچینگ در مطب چقدر است؟

 4. سوسن گلپرور گفت:

  من دندون ایمپلنت شده دارم میتونم استفاده کنم از بلیچینگ؟

  • کرم زاده گفت:

   بلیچینگ برای دندان های طبیعی قابل استفاده است و روی دندان های روکش شده و کامپوزیت شده تاثیری ندارد.

 5. حسین شکری گفت:

  ببخشید جرم گیری دندان که سالیان سال انجام میشه و امتحان خودشو پس داده، بهتر از بلیچینگ نیست؟

  • کرم زاده گفت:

   جرمگیری فقط برای برداشتن جرم های دندان است و تاثیر چندانی در تغییر رنگ دندان ندارد برای سفید کردن دندان ها باید دندان ها بلیچینگ شوند.

 6. آفاق جوادی گفت:

  اطلاعات مفیدی درمورد بلیچینگ دندان بود . از شما بسیار ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *