اوردنچر چیست؟

اوردنچر (Overdenture) نوعی جایگزین دندانی است که معمولا به دو صورت اوردنچر برپایه ایمپلنت و اوردنچر بر پایه دندان طبیعی می باشد. دندان ها نقش بسیار زیادی را در زیبایی چهره ی افراد بر عهده دارند، همین امر موجب تمایل افراد به کاشت دندان می شود. هنگامی که تعدادی از دندان ها بر اثر ضربه شدید، پوسیدگی، شکستگی و… از دست می رود تاثیر مستقیمی بر زیبایی چهره و اعتماد به نفس افراد و همچنین سلامتی و نحوه ی مصرف مواد غذایی می گذارد.

مشغله ی فکری و هدف اصلی چنین افرادی که دچار این بیماری شده اند یافتن راه درمان مناسب برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته خود می باشد. روش های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد. یکی از متداول ترین و مناسب ترین روش ها اوردنچر می باشد که یک روش درمانی جدیدی و یکی از بهترین تکنیک های درمانی بر اساس مدرن ترن تکنولوژی های روز دنیا در عرصه دندان پزشکی در جهت به دست آوردن دندان هایی زیبا و یک دست می باشد و امروزه بسیار طرفدار دارد.

قیمت اوردنچر چقدر است؟

قیمت اوردنچر با توجه به عوامل مختلفی چون تعداد ایمپلنت های کاشته شده و میزان عمل جراجی استخوان فک ، نوع آن و… بستگی دارد . با این حال هزینه ی آن بسیار کم و مقرون به صرفه بوده چرا که تمامی دندان های از دست رفته ی خود را در یک مرحله جایگزین می کنید. شما می توانید با مراجعه به کیلینیک دندان پزشکی دکتر آقاجری از نازل ترین و باصرفه ترین خدمات کاشت پروتز دندانی  بهره ببرید.

عمر اوردنچر چقدر است؟

ماندگاری و طول عمر اوردنچر دندان بسته به عواملی مانند کیفیت مواد مورد استفاده، نحوه مراقبت از آن و عادات بهداشت دهان و دندان فرد می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، یک اوردنچر دندانی که به خوبی نگهداری می شود می تواند بین 5 تا 10 سال یا حتی بیشتر دوام بیاورد. معاینات منظم دندانپزشکی و تمیز کردن و نگهداری مناسب می تواند به افزایش طول عمر اوردنچر دندان کمک کند.

 

برتری اوردنچر نسبت به ایمپلنت

تفاوت اوردنچر با ایمپلنت و دندان مصنوعی در چیست؟

تکنولوژی و فناوری های نوینی که در زمینه دندان پزشکی امروزه خصوصا ایمپلنت و پروتز دندانی انجام شده است در طی سال های اخیر باعث شده است که نه تنها پیشرفت چشمگیری داشته باشد بلکه به عنوان یکی از اصلی ترین روش های درمان جایگزینی دندان های از دست رفته به حساب آید.

 • ایمپلنت دندان بیشتر مناسب برای بیمارانی است که 2 تا نهایتا 8 دندان خود را از دست داده اند. پایه های ایمپلنت از جنس تیتانیوم هستند که در قسمت استخوان بالا یا پایین فک در جای خالی دندان طبیعی از دست رفته کاشته می شود.

مزیت مهمی که کاشت ایمپلنت در کنار حفظ زیبایی ظاهر چهره دارد، در مدت زمان کوتاهی با استخوان جوش می خورد و این اطمینان را برای بیماران برای مدت طولانی و حتی تا پایان عمر حاصل می آورد تا از آن به عنوان نقش ریشه دندان طبیعی از دست رفته استفاده کنند.

 • دندان مصنوعی متحرک که از آن به عنوان پروتز دندانی متحرک نیز یاد می شود کل دندان های فک بالا یا پایین و یا هر دو فک را می پوشاند . این دندان مصنوعی ها بر روی لثه سوار می شوند و هیچ گونه پایه نگهداره ی محکمی در داخل فک برای اتصال به دندان مصنوعی متحرک قرار نمی گیرد

در مقابل مزیت دندان مصنوعی نسبت به اوردنچر را می توان ارزان تر بودن دندان مصنوعی و به جراحی نیاز ندارد .

 • اوردنـچر در حقیقت دندان مصنوعی همانند دندان مصنوعی های سنتی است با این تفاوت که به جای سوار شدن بر روی لثه بدون هیچ نگهدارنده ، در داخل پایه های ایمپلنت کاشته شده در استخوان فک در جای دندان از دست رفته قرار می گیرد .

در نتیجه کاملا ثابت و محکم در دهان جای می گیرد و هیچ عاملی باعث جابه جایی آن از فک نمی باشد. این پروتز دندانی برای بیمارانی به کار برده می شود که تمامی دندان های بالا یا پایین و یا هر دو فک خود را از دست داده اند . درمان با این روش به بهبود زندگی بهتر و پدید آوردن دندان هایی زیبا و یک دست کمک بسیاری می کند.

مزایای اوردنچر

پروتز دندانی علاوه بر آن که چهره ی شما را زیبا و دلنشین می کند همانند دندان طبیعی خودتان با کمک پایه های ایمپلنت در دهان ثابت قرار می گیرد و امکان جابه جایی و لق شدن همچون دندان مصنوعی سنتی را به هنگام جویدن غذا یا صحبت کردن ندارد. همچنین در این روش احتیاجی به دریل کاری زیاد استخوان فک و جراحی لثه ندارد.

به همین علت است که این دندانی مصنوعی ها توانسته است در مدت زمان کوتاهی در بین افراد خصوصا سالمندانی که احتیاج بیشتری در آن ها احساس می شود محبوبیت زیادی پیدا کند. فرآیند نصب آن به مهارت و تجربه بالای دندان پزشک نیاز دارد که این کار از عهده ی دکتر صادق آقاجری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت دندان در ایران به زیبایی و کیفیت هر چه تمام تر بر می آید.

 • کمک به جویدن بهتر غذا
 • جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک
 • افزایش استحکام بیشتر استخوان فک
 • جلوگیری از جمع شدن و چروکیده شدن فک
 • حفظ زیبایی چهره و اصلاح طرح لبخند
 • ایجاد دندان هایی زیبا و یک دست
 • ساختاری شبیه به دندان های طبیعی
 • دوام و طول عمر طولانی
 • به راحتی از دهان خارج می شود
 • استحکام بیشتر نسبت به دندان مصنوعی

معایب اوردنچر

از معایب این روش می توان به هزینه بیشتر و جراحی و بیشتر بودن دوره طول درمان اشاره نمود که خیلی از افراد مخصوصا افراد مسن را به سمت دندان مصنوعی می کشاند.

پروتز دندانی بیشتر برای چه کسانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

 • افرادی که استخوان فک آن ها تحلیل رفته باشد
 • افرادی که در هنگام مکالمه یا غذا جوردن دچار مشکل هستند
 • برای افرادی که دندان های لقی دارند
 • برای افرادی که کاملا دندان های خود را از دست داده اند
 • افرادی که بافت لثه ی آن ها دچار تغییر شده است
 • افرادی که قادر به پرداخت هزینه زیاد برای کاشت ایمپلنت یا پروتز های ثابت ندارند

نصب اوردنچر با کاشت چهار ایمپلنت چگونه است؟

همان طور که ذکر کردیم اوردنچر به دندان مصنوعی متحرکی گفته می شود که پس از قرار گرفتن بر روی پایه های تیتانیومی ایمپلنت در جای خود محکم و ثابت می شوند . این ایمپلنت ها در داخل استخوان کاشته می شوند و بعد از مدت کوتاهی کاملا جوش می خورند.

تعداد ایمپلنت هایی که در داخل استخوان فک کاشته می شوند به تعداد دندان هایی که از دست رفته اند و باید جایگزین شوند و همچنین میزان تراکم و مقاومت استخوان فک هر فرد بیمار بستگی دارد. معمولا از 1 تا 8 جای خالی دندان را با قرار دادن ایمپلنت می توان جایگذاری کرد. اما این روش درمانی برای افراد بیماری که تعداد بیشتر از دندان ها یا تمامی دندان های خود را از دست داده اند گزینه ی مناسبی به حساب نمی آید همچنین هزینه ی زیادی را برای آنان در بردارد. مناسب ترین و با صرفه ترین روش پروتز دندانی متحرک می باشد.

نکته : تراکم بالای استخوان فک هر فرد باعث می شود کاشت ایمپلنت و سوار کردن اوردنچر بر روی آن دوام و استقامت بالایی داشته باشد و همچنین از عمر طولانی برخوردار باشد. کاشت چهار ایمپلنت یک تکنیک درمانی نوین مخصوص افرادی است که استخوان فک آن ها تراکم بالا و فضای کافی برای کاشت بیشتر از 4 ایمپلنت در استخوان را ندارد .

فرآیند کاشت این نوع ایمپلنت به این صورت است که در مجموع از 4 ایمپلنت در 4 قسمت مختلف استخوان فک بیمار که تراکم و فضای بیشتری را دارد استفاده می شود و در نهایت پروتز دندانی متحرک بر آن ها سوار می شود. از این 4 ایمپلنت 2 تا از آن ها که صاف هستند در قسمت جلویی آرواره و 2 عدد دیگر با زاویه 45 درجه در قسمت عقب آرواره کاشته می شوند. این روش برای کسانی که امکان کاشت را ندارد گزینه بسیار مناسب و ایده عالی می باشد .

نصب اوردنچر با کاشت چهار ایمپلنت

انواع اوردنچر به ترتیب کدام اند؟

 1. متکی به بافت لثه

 2. بر پایه ایمپلنت و لثه

 3. بر پایه ایمپلنت

دندانی مصنوعی های متحرک ساختار و انواع گوناگونی که دارند که هر کدام کاربرد های مختص به خود را دارا هستند :

 • اوردنچر متکی به بافت لثه

این نوع پروتز شباهت زیادی با دندان مصنوعی سنتی دارد اما استاندار هایی که در آن به کار برده شده است از دندان مصنوعی سنتی بیشتر و مناسب برای هر دندان و دهانی می باشد. در این فرآیند دندان مصنوعی با سوار شدن بر روی ایمپلنت هایی که در استخوان فک بالا یا پایین کاشته شده اند مستقیما روی لثه ها قرار می گیرد.

توجه داشته باشید که در این قسمت اتصالاتی که از آن ها استفاده می شود کاملا با ایمپلنت ها تطابق دقیق دارند و تا زمانی که خود بیمار مایل نباشد از دهان او خارج نمی شود و ثابت و محکم در جای خود قرار می گیرد.

 • اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه

به این نوع فرآیند کاشت، میله ای نیز می گویند . این نوع پروتز به گونه ای است که دو ایمپلنت در جای دندان نیش یا آسیاب که دیگر وجود ندارند کاشته شده و سپس پروتز دندانی متحرک بر روی لثه قرار می گیرد.
در این فرآیند از یک میله که ایمپلنت ها را به عنوان محل قرار گیری پروتز دندانی متصل می کند استفاده می شود. همچنین می توان از سایر ساپورت هایی مانند ( ساپورت توپی و ساپورت لوکیتور ) نیز به منظور عدم نیاز به جدا بودن ایمپلنت ها نیز استفاده کرد.

 • اوردنچر بر پایه ایمپلنت

در این روش ایمپلنت ها کاملا پروتز را حمایت می کنند به گونه ای که پروتز دندان مصنوعی به صورت کامل یا از طریق ضامن مربوطه به ایمپلنت هایی که در استخوان فک کاشته شده اند متصل می شوند . همچنین این پروتز ها از طریق تاج های تلسکوپی نیز بر روی ایمپلنت ها می توانند قرار بگیرند.

در این روش معمولا بین 4 تا 6 ایمپلنت در فک کاشته می شود اما مهم ترین امری که باید رعایت شود فشاری که به ایمپلنت وارد می شود و تراکم استخوان فک است که باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از بررسی پزشک با توجه به توصیه ایشان یک اتچمنت میله ای ، توپی یا مگنتی روی ایمپلنت ها قرار می گیرد تا محل قرار گیری دندان متحرک آماده شود . در نهایت تاج دندان مصنوعی که کل دندان ها را شامل می شود روی اتچمنت ها سوار می شود .

3 نکته مهم در حفظ نگداری اوردنچر یا پروتز دندانی متحرک

 1. اب از دهان خارج و تمیز شود ، سپس در یک محیط مرطوب قرار گیرد.
 2. پس از انجام کاشت بعد از شش ماه یا یک سال باید به پزشک مراجعه کرد تا در صورت وجود مشکل به سرعت بر طرف شود.
 3. از این پروتز به عنوان ابزاری برای شکستن یا کندن اجسام سخت استفاده نشود زیرا همانند دندان طبیعی می ماند و نیاز به مراقبت دارد.

انواع اتصالات نگهدارنده ی اوردنچر کدام اند؟

دندانی مصنوعی متحرک از جنس های مختلف و ساختار های گوناگون ساخته شده است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:
میله اوردنچـر از طلا یا آلیاژ های فلزی با کیفیت و خاص و یا از پلاستیک می باشد. برای حالت دهی این میله می توان از دو روش بهره برد : می توان برای شکل دهی آن ها از قالب گیری استفاده کرد یا میله را به صورت چند قطعه مجزا از پیش ساخته تولید کرد.

همچنین تاج های دندانی تلسکوپی نیز هستند که از فناوری های نوین و تازه در عرصه ی دندان پزشکی می باشد که به پیشرفت چشمگیری دست یافته و در حال رقابت با قالب گیری های سنتی می باشد . این تاج ها به دلیل پایداری خوبی که دارند موجب شده اند که روی هر تعداد ایمپلنت به راحتی سوار شوند. از جمله مزیت های عالی که این تاج ها دارند در هنگام وجود شرایط پیچیده ای مانند زمانی که فضای عمومی کمی وجود دارد و اتچمنت های میله به خوبی نمی تواند کارایی خود را نشان دهند، این تاج های دندانی تلسکوپی به دلیل وجود انعطاف پذیری بالای خود کارایی بالایی را از خود نشان می دهند.

اباتمنت های تیتانیومی که از پیش ساخته شده اند در ارتفاعات مختلف برای آن وجود دارند. ویژگی این اباتمنت ها در این است که به صورت یک تکه ای بر روی ایمپلنت سوار می شوند و محل قرار گیری خوبی را برای تاج دندان مصنوعی به وجود می آورد. اباتمنت هایی که همراه با تاج دندانی تلسکوپی ساخته شده از طلا مورد استفاده قرار می گیرند طول عمر و پایداری آن  را دو برابر افزایش می دهد .

انواع اتصالات نگهدارنده ی اوردنچر

پیشنهاد میکنم از مقاله جراحی دندان عقل بازدید نمایید.

اوردنـچر چیست؟

این درمان در واقع دندان مصنوعی می باشد که با کمک پایه های ایمپلنت برای افرادی که بیش از یک دندان خود را از دست داده اند نصب می شود. بدین صورت که پایه های ایمپلنت در استخوان فک نصب شده و دندان مصنوعی بر روی آن سوار می شود.

تفاوت پروتز دندانی و ایمپلنت در چیست؟

ایمپلنت دندان مصنوعی مشابه با دندان طبیعی است که خود در واقع یک پایه فلزی است که در استخوان فک نصب شده و هیچ گونه لق زدگی را ندارد اما اوردنــچر بر پایه ایمپلنت است و تنها یک یا دو ایمپلنت در هر فک قرارگرفته و دندان مصنوعی بر روی آن سوار می شود.

قیمت اوردنـچر چقدر است؟

قیمت اوردنــچر به تعداد دندان مصنوعی و تعداد ایمپلنت کاشته شده در فک بستگی دارد اما لازم به ذکر است که بدانید این پروتز های دندانی به نسبت ایمپلنت مقرون به صرفه تر بوده و در کلینیک دکتر آقاجری می توان با قیمتی مناسب و پایین از بهترین و با کیفیت ترین دندان مصنوعی متحرکبرخوردار شوید.

4.8/5 - (9 امتیاز)

3 دیدگاه

 1. سیما گفت:

  اوردنچر روی ایمپلنت قرار میدهید؟

 2. امیر گفت:

  دکتر آقاجری بسیار حرفه ای و حاذق هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Index