کاشت دندان یا ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان : از کاشت دندان برای حمایت از یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. یک پیچ تیتانیومی به جای ریشه دندان از دست رفته جایگزین می شود. این پیچ دقیقاً مانند ریشه دندان ، درون استخوان فک قرار می گیرد.هنگامی که این پیچ ها در در استخوان فک جای گرفتند،دندانپزشک با استفاده از پروتز های دندانی روکش را بر روی آنها قرار دهند.

آیا ایمپلنت ها ایمن هستند و چه مدت دوام خواهند داشت؟

ایمپلنت یک روش درمانی مطمئن و خوب است.تقریبا صحیح است که بگوییم ایمپلنت ها ، دقیقاً مانند دندان های طبیعی البته تا زمانی که شما از آنها مراقبت می کنید ، دوام می آورد.

هر چقدر مراقب کاشت های خود باشید و برای چکاپ به دندانپزشک خود به صورت منظم مراجعه کنید، بیشترین تأثیر را در ماندگاری و دوام آنها خواهد داشت.

اگر مراقب کاشت های خود نباشید می تواند منجر به عفونت لثه ، خونریزی ، درد و ناراحتی عمومی شود. همه این مشکلات با دندانهای طبیعی نیز ممکن است ایجاد شوند.

اگر کاشتهای شما به خوبی مراقبت می شود ، و اگر استخوانی که در آن قرار گرفته قوی و سالم باشد ، می توانید انتظار داشته باشید که آنها سالها دوام داشته باشند.دکتر آقاجری جراح لثه و متخصص ایمپلنت دندان و لمینت دندان.

آیا ایمپلنت ها ایمن هستند و چه مدت دوام خواهند داشت؟

اگر تعدادی از دندان ها از دست رفته باشند، امکان ایمپلنت وجود دارد؟

بله می توانید هر تعداد دندان را با کاشت جایگزین کنید . از یک دندان واحد تا یک مجموعه کامل.

آیا همیشه می توان از ایمپلنت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد؟

این بستگی به وضعیت استخوان فک شما دارد. دندانپزشک شما تعدادی آزمایش خاص را ترتیب می دهد تا میزان تراکم استخوان موجود در آن ناحیه را پیدا کند. اگر تراکم به اندازه کافی وجود نداشته باشد ، یا اگر استخوان فک به اندازه کافی سالم نباشد ، ممکن است ابتدا پیوند استخوان در ناحیه مورد نظر انجام شود.

آیا ایمپلنت دردناک است؟

کاشت دندان اغلب از بیرون کشیدن دندان آسانتر است و معمولاً با استفاده از بی حسی موضعی به سادگی انجام می شود. شما در حین کاشت احساس درد نخواهید کرد ، اما دقیقاً مانند عمل جراحی ، ممکن است در طول هفته بعد از عمل احساس ناراحتی و درد کمی داشته باشید.

اگر بیمار عصبی باشد یا مورد پیچیده ای باشد، ممکن است دندانپزشک به شما آرام بخش دهد. از بی هوشی عمومی به ندرت برای کاشت استفاده می شود و عموما فقط برای موارد بسیار پیچیده استفاده می شود.

مراقبت های بعد ایمپلنت چگونه است؟

تیم دندانپزشکی شما دستورالعمل و نحوه مراقبت از کاشت را به شما می دهد. ممکن است آنها بعد از جراحی برخی از مسکن ها را به شما بدهند ، و در صورت نیاز می خواهند چند روز دیگر به آنها مراجعه کنید.

مراقبت های بعد ایمپلنت چگونه است؟

چند نکته که باید در روزهای نخست پس از ایمپلنت رعایت کنید :

1- یک روز پس از کاشت  از مسواک زدن  ناحیه اطراف عمل خودداری نمائید.

2- عدم شستن دهان تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی.

3- یک روز بعد از جراحی، از دهان شویه کلرهگزیدین روزی 3 مرتبه استفاده شود. و بعد از آن هر روز ، روزی یک مرتبه.

4- آب دهان خود را قورت دهید و به بیرون نریزید. مکیدن و تف کردن باعث تشدید خونریزی می شود.

5- تورم بعد از جراحی معمولی است. تورم تا 72 ساعت پس از جراحی افزایش می یابد و پس از آن به تدریج کاهش می یابد و در پایان هفته اول معمولا از بین می رود. جهت کاهش تورم استفاده از کمپرس یخ پس از اتمام جراحی توصیه می شود. یخ را به مدت 10 دقیقه در محل مورد نظر قرار داده و سپس 5 دقیقه به بافت استراحت دهید. این عمل را 4 تا 5 ساعت ادامه دهید. هنگام خواب نیز سر راکمی بالاتر از بدن نگه دارید.

6- کبودی و بی حسی در اطراف لب پس از جراحی طبیعی است.  ممکن است دهان شما پس از جراحی تا چند روز اول به خوبی باز نشود.

7- در صورت ترشح بیش از اندازه خونابه برای کنترل خونریزی بر روی ناحیه جراحی به وسیله یک تکه گاز استریل کوچک و آغشته به سرم شستشو به مدت 2 ساعت فشار وارد کنید.

همچنین بخوانید این چند نکته را…

8- نوشیدن مایعات خنک و پر انرژی برای 24 ساعت اول توصیه می شود ، ولی برای خوردن باید دقت داشته باشید که بی حسی اثر خود را از دست داده باشد و همچنین جویدن سبب تشدید خونریزی و آسیب به ناحیه جراحی می شود پس بهتر است تا 24 ساعت از جویدن پرهیز کنید.

9- در روز سوم بعد از جراحی به وسیله مسواک مخصوصیکه به تشخیص پزشک در صورت نیاز در اختیار شما قرار میگیرد ، استفاده کنید.

10- بعد از جراحی کاشت ، باید از کشیدن سیگار و نوشیدن قهوه و چای در سه روز اول پرهیز کنند، به طوری کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش میدهند.

11- داروهایی که توسط پزشک تجویز شده را به دقت مصرف کنید.

بعد جراحی ایمپلنت چه اتفاقی می افتد؟

بعد از قرار دادن ایمپلنت ها ، استخوان موجود در فک باید روی آنها رشد کرده و به آنها فیوز شود. این معمولاً چند ماه طول می کشد. بعضی اوقات ممکن است زودتر از این زمان کاشت ها به اندازه کافی پایدار شوند.

اگر یک ، دو یا سه دندان کاشت شده دارید ، ممکن است در عین حال پروتز موقت نیز برای شما استفاده شود.